Вие сте тук

ООН

Реакции на кандидатурата на Кристалина Георгиева

сряда, 28 Септември, 2016 - 12:53

Позиция на държавния глава Росен Плевнелиев

Във връзка с постъпили множество запитвания по повод решението на Министерския съвет да издигне Кристалина Георгиева за кандидат за поста Генерален секретар на ООН, Прессекретариатът на държавния глава е упълномощен да изрази следната позиция на президента Росен Плевнелиев:

Кристалина Георгиева е новият кандидат за генерален секретар на ООН

сряда, 28 Септември, 2016 - 10:42

Правителството реши да издигне кандидатурата на еврокомисар Кристалина Георгиева в надпреварата за генерален секретар на ООН на мястото на досегашния официален кандидат Ирина Бокова, предаде БНР.

Премиерът Бойко Борисов мотивира смяната с резултата от последното гласуване:

Без резултат от спешното заседание на Съвета за сигурност на ООН

понеделник, 26 Септември, 2016 - 10:37

Спешното заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на Сирия, приключи, без да бъдат предприети някакви действия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

По време на заседанието постоянният представител на Русия влезе в открит конфликт с представителите на САЩ, Великобритания и Франция, посочва агенцията.

ООН прие декларация за бежанците

вторник, 20 Септември, 2016 - 09:51

Генералната асамблея на ООН прие политическа декларация, в която пое ангажимент да постави в безопасен ред глобалния мигрантски поток, който достигна до рекордните 21 милиона и 300 хиляди бежанци по света, съобщи БНТ.

Ирина Бокова е кандидат на България поне до 26 септември

вторник, 13 Септември, 2016 - 13:00

Правителството продължава да поддържа кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, съобщи преди заседанието на кабинета премиерът Бойко Борисов.
Подкрепата ни ще продължи поне до 26 септември, когато тя трябва да е сред първите двама кандидати, посочи той.

"Поканих днес Ирина Бокова, но тя ми отговори, че била на работа в ЮНЕСКО. Това не ми направи добро впечатление, когато те кани едно правителство, което те номинира, но държах да го кажа в нейно присъствие." Това заяви премиерът преди заседанието на Правителството, цитиран от БТА.

Предстоят още две предварителни гласувания за генерален секретар на ООН

петък, 2 Септември, 2016 - 12:06

Съветът за сигурност на ООН ще проведе този месец две предварителни гласувания за избор на генерален секретар на ООН, обяви председателят на Съвета, новозеландският дипломат Джерард ван Бохемен. Те ще бъдат на 9 и 26 септември, съобщава БНР.

 Следващият кръг ще е през първата седмица от октомври. Тогава петте постоянни и десетте непостоянни членове на Съвета за сигурност ще получат разноцветни бюлетини - важен детайл, означаващ, че изборът навлиза в решителна фаза.

Второто предварително гласуване за генерален секретар на ООН ще се състои на 5 август

сряда, 27 Юли, 2016 - 09:34

Второто предварително гласуване в рамките на процедурата за избор на нов генерален секретар на ООН ще се състои в Съвета за сигурност на 5 август, съобщи неговият председател, японския дипломат Коро Бешо, цитиран от ТАСС, съобщава БТА.

Кристалина Георгиева отново спрягана за ООН

петък, 17 Юни, 2016 - 10:22

Засилват се слуховете за евентуална кандидатура на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. Пред "Би Би Си", Георгиева е коментирала, че следи отблизо надпреварата и че много хора я призовават да се включи, съобщава бТВ.

В аналитична статия на британската медия се твърди, че Източноевропейските кандидати са на път да изгубят шансовете си за престижния пост, заради вялата подкрепа от държавите си.

Русия смята за справедливо жена да стане генерален секретар на ООН

вторник, 14 Юни, 2016 - 12:09

Заместник-министърът на външните работи на Русия Генадий Гатилов каза, че страната му смята за справедливи призивите генерален секретар на ООН да бъде жена, съобщава БНР.

Изслушват Ирина Бокова за поста генерален секретар на ООН

вторник, 12 Април, 2016 - 10:32

Започва изслушването на кандидатите за поста "Генерален секретар на ООН", съобщава БНТ. В трите дни пред делегатите своите концепции ще представят осемте кандидати за поста. Ирина Бокова - настоящ генерален директор на ЮНЕСКО и номинация на България е втора в изслушването днес в залата на Съвета на ООН.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Subscribe to ООН