Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Реакции на кандидатурата на Кристалина Георгиева
Позиция на държавния глава Росен Плевнелиев
Във връзка с постъпили множество запитвания по повод решението на Министерския съвет да издигне Кристалина Георгиева за кандидат за поста Генерален секретар на ООН, Прессекретариатът на държавния глава е упълномощен да изрази следната позиция на президента Росен Плевнелиев:
Компетентността и отговорността да издигне национална кандидатура за ръководител на най-престижната световна организация е на българското правителство. Министерският съвет е направил своя анализ и е преценил шансовете на възможните български кандидатури, с което е запознат и държавният глава. Президентът споделя аргументите на правителството.
След решението на Министерския съвет всички български институции са длъжни в рамките на своята компетентност да работят за успеха на българския кандидат. Огромна е отговорността, когато България има шанс да излъчи следващия генерален секретар на ООН. Това е и отговорност към региона на Централна и Източна Европа. Президентът призовава всички български политици да подходят отговорно към българската кандидатура, да надмогнат партийните си интереси и лични пристрастия и да станат част от усилията на държавата да постигне успех в тази надпревара.
Държавният глава напомня, че крайното решение кой да оглави организацията няма да бъде взето в България, а в рамките на структурите на ООН. По тази причина е много важно да не се впускаме за пореден път в спиралата на взаимни обвинения, а да покажем на света, че можем да сме единни и да работим в една посока.
Да издигнеш нов кандидат не е непознато в международната практика. Това, което би било лошо и би навредило на страната ни, е, ако покажем невъзможност да се обединим около важните за България и Европа решения.
Президентът Плевнелиев оценява много високо свършената работа и положените усилия от г-жа Бокова и пожелава успех както на нея, така и на Кристалина Георгиева.
Нека в оставащите решителни дни да мобилизираме възможностите на българската държава, за да увеличим шансовете си за успех.
Добро, макар и много закъсняло решение за номинация на @KGeorgievaEU - кандидат, който може да обедини Източна Европа, а и целия ЕС. Успех!
— Radan Kanev (@rmkanev) September 28, 2016
Външният министър на Латвия написа в Twitter:
Full support to the decision by Bulgarian government to nominate @KGeorgievaEU for UN top job, she is an excellent candidate #unsgcandidates
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) September 28, 2016
.@EU_Commission @MargSchinas statement on @KGeorgievaEU leave of absence & @GOettingerEU replacing her temporarily: https://t.co/09yBBOp28B
— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) September 28, 2016
Congratulations to my fantastic, experienced and highly professional colleague @KGeorgievaEU on her nomination to the post of SG of @UN
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) September 28, 2016
L’Italia sostenga convintamente la candidatura di Kristalina Georgieva a segretario generale dell’Onu: una svolta per il Palazzo di vetro.
— Deborah Bergamini (@DeborahBergamin) September 28, 2016
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.