Вие сте тук

Покана за представяне на кандидатури за подбор на експерти в областта на селскостопанските пазари

четвъртък, 18 Септември, 2014 - 10:45
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС е публикувано обявление, че Комисията обявява покана за представяне на кандидатури с оглед на назначаване на членовете на група от експерти в областта на селскостопанските пазари, по-специално по аспекти, попадащи в обхвата на Регламента за единната ООП (E02730), подгрупа маслиново масло.

Групата е създадена с цел да подпомага работата на Комисията: 

  • при изготвянето на законодателни актове или определянето на политики в областта на химията и стандартизацията, свързани с маслиновото масло; 
  • за подобряване на мониторинга на спазването на химическите и органолептичните изисквания, както и изискванията по отношение на автентичността на маслиновите масла;
  • за координация и обмен на мнения с държавите-членки.

Групата е съставена от представители на националните администрации и експерти, назначени в лично качество от Комисията.

Членовете на групата се назначават за петгодишен, подлежащ на подновяване мандат. Те остават на поста си до изтичане на мандата.

Съставът на групата и на резервния списък от подходящи кандидати може да бъде преразглеждан на всеки пет години.

Заинтересованите физически лица следва да подадат своята кандидатура до Европейската комисия.

Кандидатурата ще се счита за допустима само ако включва следните документи:

  • придружително писмо, обясняващо по-специално мотивите на кандидата да отговори на тази покана;
  • формуляр за подбор, в който кандидатите следва да опишат своя професионален опит и познания по отношение на критериите, изброени в поканата;
  • автобиография (CV), за предпочитане от не повече от три страници, в която кандидатите следва изчерпателно да представят въз основа на документи своя професионален опит и познания. Всички автобиографии трябва да бъдат подадени в европейския формат.

Заявленията се попълват на английски или на френски език.

Заявленията трябва да бъдат подадени не по-късно от 31 октомври 2014 г. до 17:00 ч. брюкселско време:

  • с препоръчана поща (важи датата на пощенското клеймо) на следния адрес:

European Commission

Directorate-General for Agriculture and Rural Development

Unit C.2 – Wine, spirits, horticultural products and specialised crops

Rue de la Loi/Wetstraat 130, 7/66

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

 

или

по електронна поща. Датата на електронното писмо ще се счита за дата на изпращане. Кандидатурите по електронна поща се изпращат на следния електронен адрес:

agri-c2@ec.europa.eu

Върху плика на писмото или в предмета на електронното писмо трябва да се впише:

„Sub group olive oil - call for applications“

Комисията си запазва правото да не разглежда кандидатури, получени след тази дата.

Няма да се приемат кандидатури, предадени на ръка.

За допълнителна информация, моля, пишете на функционалния електронен адрес:

agri-c2@ec.europa.eu

Пълния текст на обявлението можете да видите и изтеглите оттук: 

Покана за представяне на кандидатури за подбор на експерти, назначени в лично качество (419.97 KB, PDF)

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.