Вие сте тук

“Нощ на музиката и поезията на БНР“

вторник, 27 Септември, 2016 - 14:48
Тема: 

В навечерието на 1 октомври, когато се отбелязват Световния ден на музиката и Празника на българските певци и музиканти, Българско национално радио кани всички на прекрасна вечер, посветена на изкуствата.

За събитието в Националния дворец на културата ще бъдат обособени две специални пространства. Първото е в Зала 6, където почитателите на музиката могат да чуят част от програмата на музикалните състави на БНР, с която те ще открият новия концертен сезон. Професионални формации с десетилетна  история и изпълнители от всички възрасти – между 5 и 65 години, са включени в празника, който започва от 18.15 ч. с прелестните гласчета на Вокална група „Радиодеца“ и продължава със световноизвестния Детски радиохор на БНР.

В „класическата програма“ след 19.30 ч. Смесеният  хор ще изпълни произведения от Ф. Павлов, Ед. Елгар и Л. Бърнстейн. Ще го чуем с „Алелуя“ из ораторията „Месия“ на Хендел заедно със Симфоничния оркестър на БНР. В програмата на радиосимфониците  ще звучат също Симфония №36  на Моцарт и откъси от произведения на Дж. Росини и Панчо Владигеров. 

След 21.30 ч. Оркестърът за народна музика на БНР ще ни поведе по пъстрите пътеки на българския фолклор. На финала Антоний Дончев и Биг бендът на БНР ще вдигнат градуса в залата и ще зарадват почитателите на добрия джаз с изпълнения от успешни  концерти от миналия сезон като „Латино Фиеста“ и „Юбилеен концерт на Иван Стайков“.

Паралелно с музикалния спектакъл в Зала 6, Клуб „Перото“ на НДК ще събере почитателите на поезията и музиката. Там предаването „Артефир“ на програма „Христо Ботев“ на БНР ще отбележи 25-ия си рожден ден с програма, която започва в 20 часа  и включва четири основни модула.

Повече може да видите тук “Нощ на музиката и поезията на БНР“ на 29 септември 2016-а"

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Проект "Столица Европа" се изпълнява с финансовата подкрепата на Столична община Програма Европа, 2016 г. от Фондация „Център за модернизиране на политики”

Цялата отговорност за съдържанието на тази страница се носи от Фондация „Център за модернизиране на политики” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че отразява официалното становище на Столична община.