Общо 553 хиляди туристи са посетили София през първите седем месеца на годината. Това е ръст от над 8,6 процента съобщи днес министърът на туризма Николина Ангелкова на откриването на Първата среща на кметовете на столици от Централна и Източна Европа и Китай "16 плюс 1" "София - пресечна точка на нови възможности", съобщава БТА.
Във форума ще участват кметът на Белград - Синиша Мали, на Сараево - Иво Комшич, на Скопие - Коце Траяновски, на Талин - Таави Аас, и председателят на Народния конгрес на Пекин Ду Дъйн.
Домакин на срещата е кметът на София Йорданка Фандъкова.
Министър Ангелкова съобщи, че по данни на Световния туристически барометър в страните, участващи във форума, туристическите посещения са над 144 милиона и са генерирали приходи 162 млрд. долара. През миналата година София е посетена от 916 хиляди туристи, а приходите от нощувки са 116 млн. лв., каза министърът. По думите й 2016 г. се очертава рекордна за българския туризъм като само за първите седем месеца страната ни е посетена от над 4,5 млн. чуждестранни туристи.
За да могат туристите да останат по-дълго у нас разработихме заедно със Столичната община осем културноисторически дестинации за София с интерактивни карти към тях, които ще бъдат публикувани на сайта на министерството, каза Ангелкова.
Тя информира, че в края на тази година София ще е домакин на Първия международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, който се организира съвместно със Световната организация по туризъм.
Кметът Фандъкова посочи при откриването на форума, че най-важното е кметовете на градовете да осигурят по-добро качество на живот и здрава среда, затова и се работи за реализиране на "зелените" политики на управление на градовете. Те включват мерки за намаляване на вредните емисии за по-добро качество на въздуха. Важно е и градовете да станат по-сигурни места за живеене, отбеляза Фандъкова. Според нея столиците трябва да са двигатели за развитието на регионите.
По повод на Световния ден на туризма - 27 септември, кметът Фандъкова отбеляза, че туризмът е сред водещите сектори за развитието на инвестициите. Столичната община полага особени усилия за развитие и експониране на културноисторическото наследство на града. Ръстът на туризма в София през последните 6 години е над 60 на сто, подчерта столичният кмет. Тя изрази очакване София да бъде мост между партньори за развитието на културата, бизнеса и инвестициите.
Какво е 16+1?
16+1 е инициатива на правителството на Китай, целяща да поощри сътрудничеството между Китай и шестнадесетте страни от Централна и Източна Европа: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Черна Гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и Република Македония.
Стартиралата през 2012 година инициатива 16+1 цели да развие икономическия, политическия и културен обмен между страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай чрез серия от срещи между държавни и правителствени глави, бизнес форуми и други събития посветени на теми като туризъм, образование, земеделие, енергетика и инфраструктура.
Рамковият документ на 16+1 China’s Twelve Measures for Promoting Friendly Cooperation with Central and Eastern European Countries беше представен на първата среща на високо равнище във Варшава през 2012 г. Последваха срещи на високо равнище в Букурещ (2013), Белград (2014) и Сучжоу (2015).
Като част от инициативата 16+1, през 2012 г правителството на Китай сформира Секретариат за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на външните работи. Създадени бяха и няколко допълнителни организации, координирани от отделните държави. През 2014 г в София беше учреден и Център за сътрудничество в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ.
16+1 - Среща на кметовете от Централна и Източна Европа и председателя на Народния Конгрес Du Deyin
В периода 26-28 септември, 2016 г. столицата на България е домакин на първата среща на кметове и представители на местната власт от инициативата 16+1 под надслов “София – пресечна точка на нови възможности”.
Събитието, на което ще присъстват кметовете на столиците на страните от ЦИЕ и Китай, цели да поощри сътрудничеството в областта на транспорта и логистиката, земеделието и туризма.
Като част от форума ще се състои и среща на тема иновации, индустрии 4.0 и съвременният град.