Вие сте тук

В София стартира платформа за танц и движение на открито в града

вторник, 21 Юни, 2016 - 16:50
Тема: 

В следващите 4 месеца проект „Танцуваща София” ще обучава безплатно всички желаещи да се движат и забавляват в ритъма на танца

В следващите 4 месеца софиянци и гости на столицата ще имат възможност да се обучават и забавляват в новата платформа за танц и движение на открито в града „Танцуваща София”. С безплатни уроци и тренировки по класически балет, виенски валс, фламенко и танго проектът стартира тази събота, 11 юни 2016 г., в 10.00 ч. в парк „Военна академия“. Г-жа Малина Едрева, Председател на Постоянната Комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столичен общински съвет откри събитието и поздрави участниците.

„Танцуваща София“ е платформа за танц и движение на открито в града, която ще се проведе в осем летни съботи в периода 11 юни–10 септември и ще превърне осем емблематични градски пространства в своеобразни танцови площадки. Програмата включва над 30 различни урока, подходящи за всички възрасти, под професионалния инструктаж на преподаватели от 23 танцови и спортни центрове в столицата.

Организатор на „Танцуваща София” е Фондация „Арт Линк“ (Derida Dance Center), а проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Програма Европа 2016 и във връзка със „София - Европейска столица на спорта 2018 г.“ Инициативата е подкрепена от Метрополитен ЕАД, SiteMedia Consultancy, Изворна вода „Бачково”, ЕКОТОЙ, DEDRAX Printing House, ATIA Print, Фото-Корпус, Sofia in Details.

Проектът ще приключи на 24-25 септември с танцов турнир, томбола с награди и публична дискусия на теми, свързани със здравословния и активен начин на живот и адаптирането на градски пространства за спортни дейности на открито. Резултатите от проекта ще бъдат обявени на 8 октомври т.г. в Derida Dance Center (http://www.derida-dance.com/).           

ПРОГРАМА

 • 18.06.2016, 10:00 – 12:30 ч., Южен парк: Блус (soul swing), „Мама и бебе танцуват“, акробатичен рокендрол за деца, суинг; 

 • 02.07.2016, 10:00 – 12:30 ч., Площад „Света Неделя“: Бачата, кизомба, афро-самба, салса;

 • 16.07.2016, 10:00 – 12:30 ч., ОКИ Дом на културата „Искър“: Йога, пилатес, йогалатес, тай чи; 

 • 30.07.2016, 10:00 – 12:30 ч., Панчаревско езеро: Аеробика, капоейра, кръгова тренировка, зумба;

 • 13.08.2016, 10:00 – 12:30 ч., ОКИ Дом на културата „Красно село“ – Парк „Хиподрума“: Български народни, ирландски, африкански, ориенталски танци;

 • 27.08.2016, 10:00 – 12:30 ч., Бизнес парк София: Съвременен танц, Лимон, Греъм, контактна импровизация;

 • 10.09.2016, 10:00 – 12:30 ч., Подлез „Подуяне“: MTV dance, хип-хоп, рага, брейк.

 Пълната програма на платформата „Dancing Sofia” можете да намерите на https://www.facebook.com/DancingSofia. За повече информация e-mail: dancingsofia2016@gmail.com.       

София танцува - танцувайте и вие! Очакваме Ви!

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Проект "Столица Европа" се изпълнява с финансовата подкрепата на Столична община Програма Европа, 2016 г. от Фондация „Център за модернизиране на политики”

Цялата отговорност за съдържанието на тази страница се носи от Фондация „Център за модернизиране на политики” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че отразява официалното становище на Столична община.