Вие сте тук

Ева Паунова : Принципът на свободно движение на граждани е постижение на ЕС, което не бива да бъде застрашено, а активно насърчавано

вторник, 15 Юли, 2014 - 12:07

По време на втората работна сесия от новия мандат на Европейския парламент в Страсбург, евродепутатът от Групата на ЕНП(ГЕРБ) Ева Паунова направи изказване в пленарна зала относно имиграционната политика на Великобритания.

Повод за изказването беше публикувана от BBC информация, че партията на Дейвид Камерън има намерение да въведе квота, с която да сведе броя на имигрантите в страната от бъдещите държави-членки на ЕС до определен минимум. Първоначално е било планирано квотата да се отнася и за гражданите на България и Румъния, но засега изглежда, че идеята е замразена.

Г-жа Паунова разкритикува твърдението на британския министър-председател, че имиграцията внася голямо напрежение върху британското общество и икономика, като представи данни, които сочат точно обратното. Тя цитира актуален доклад на Европейската комисия, според който "имигрантите от по-бедните държави-членки на ЕС са нетни вносители в публичните финанси,  те са с по-висок процент на участие на пазара на труда и се възползват по-малко от помощи и обществени услуги, отколкото е средното равнище за страната- домакин".

Българският евродепутат припомни, че в днешно време е жизненоважно да се придържаме стриктно  към основните принципи и ценности на Европейския съюз, за да можем да се съсредоточим върху това, да вървим напред и да избягваме регресивни политики.

"Ние, като членове на Европейския съюз, сме част от уникален обществен договор, който ни позволява да реализираме своя потенциал по възможно най-добрия начин, без ограничения и граници. Това е постижение, с което можем и трябва да се гордеем. То е и причината за това принципът на свободно движение да не бъде застрашаван, а напротив - да се насърчава активно".

Това не е първият път, в който Ева Паунова се обръща към британския министър-председател. Преди шест месеца в отворено писмо до него тя коментира антиимиграционната риторика на Камерън, която съпътстваше премахването на ограниченията за български и румънски работници в ЕС. Тогава най- младият евродепутат в Групата на ЕНП го призова да води политика, основана на факти и реални преценки, а не на популистки настроения и митове.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.