Вие сте тук

Българо- румънски проект търси решения за оптимизиране на транспортната мрежа

понеделник, 19 Септември, 2016 - 14:50

Значително да подобри процеса на планиране, разработване и координация на трансграничната транспортна система за по-добро свързване с трансевропейската транспортна мрежа на територията на трансграничния регион цели общ българо-румънски проект.

Предвижда се провеждането на експертно предварително проучване и разработването на стратегически документ за оптимизация на транспортната система чрез използване на интермодалните транспортни връзки в трансграничния регион. Настоящият проект е базиран на принципите на експертност, устойчивост и включване на заинтересованите страни, заяви Мария Цанкова, изпълнителен директор на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“, по време на началната пресконференция в Русе.

Пресконференцията беше организирана в рамките на проект „Проучване на възможностите за намаляване на използването на TEN-T мрежа в трансграничния регион Румъния-България чрез оптимизиране на товарния и пътнически транспорт и развитие на съвместен механизъм за подкрепа на интермодалните връзки“, който се изпълнява по Програма Interreg V-A Румъния-България 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФФР) и от държавните бюджети на Румъния и България. Общата стойност на проекта е 1 428 765,73 евро. Той е с продължителност 24 месеца и трябва да приключи в началото на 2018 г. Партньори по проекта са Асоциация на дунавските общини „Дунав“ (България) и Фондация "Група за екологична инициатива и устойчиво развитие" (Крайова, Румъния).

Успехът на предвидените дейности зависи в голяма степен от ангажираността и участието на заинтересованите страни, сред които са институции и организации с компетенции в сферата на планирането, формулирането и изпълнението на транспортни политики, както и на управлението на транспортния сектор в двете държави; представители на бизнеса и на неправителствения сектор; местните власти в трансграничния регион; потенциални инвеститори и други.

Изпълнението на целите, които проектът си поставя, следва да допринесе за добре планирано и устойчиво развитие на транспортната инфраструктура и организация на транспортните мрежи по отношение на четирите вида пътнически и товарен транспорт: пътен, воден, въздушен и железопътен. Краен резултат от проекта е оптимизиране на транспортната свързаност на целия трансграничен регион, както и подобряване на съвместните действия на румънските и българските институции при формирането на транспортни политики и при вземането на решения за инвестиции.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.