Вие сте тук

Заседание на Съвета НАТО-Русия

сряда, 13 Юли, 2016 - 10:27

Съветът НАТО-Русия се събира в Брюксел. Преговорите идват дни след срещата на върха на Алианса във Варшава, коментира „Дарик”. В заседанието ще се включат посланиците на 28-те страни членки на НАТО и Русия. Среща в такъв формат ще се проведе за втори път от 2014 г. насам - тогава Алиансът прекъсна отношенията с Русия, след присъединяването на Крим, което на Запад бе счетено за анексия.

Срещата бе анонсирана от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг още на 6 юли. Той отбеляза, че на равнище посланици ще бъдат обсъдени "военните дейности, особено с оглед на прозрачността и ограничаването на заплахите".

Практическото сътрудничество с Москва остава замразено, но се запазват отворени каналите за политически диалог. Съветът има важна роля като форум за обмен на информация, чрез който да се намали напрежението и увеличи предсказуемостта. Дискусиите ще са съсредоточени около кризата в Украйна и прилагането на договореностите от Минск", отбеляза Столтенберг.

От руското Външно министерство заявиха вчера, че основната тема на заседанието на Съвета Русия-НАТО ще бъде решението за нарастване на военното присъствие на Алианса по „източния фланг" и последствията от това за европейската сигурност.

Руската страна има намерението да инициира дискусия по повишаването на авиационната сигурност в региона на Балтийско море и да акцентира върху рисковете за стратегическата стабилност, възникващи в резултат на продължаващото строителство на системата ПРО в Европа, отбеляза говорителят на ведомството Мария Захарова.

Министърът на отбраната Сергей Шойгу заяви, че Русия ще представи предложения за изработване на система от мерки за доверие, повишаващи сигурността на полетите над Балтийско море. Те ще включват изискване руските военни самолети да летят с включени устройства за идентификация. Това ще позволи на службите за контрол на въздушното движение в страните от Балтийския регион да идентифицират руските летателни апарати при полетите им над неутрални води. Ако и страните от НАТО са готови самолетите им да летят с включени транспондери близо до руските граници, специалисти от министерството на отбраната на Русия са готови да участват в детайлно обсъждане на въпроса на експертно ниво, добави Шойгу.

През последните месеци бяха регистрирани няколко случая на близки срещи между руски и западни самолети над Балтийско море и бившите съветски балтийски републики поискаха от НАТО да засили отбраната в региона.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.