Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Препоръки във връзка с летния сезон и предстоящи пътувания на българските граждани в чужбина
Във връзка с летния туристически сезон и предстоящи пътувания в чужбина, Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани:
- да се информират предварително за актуалната обстановка в държавата на пребиваване и да спазват мерките за сигурност;
- да проверят предварително валидността на личните си документи и да ги съхраняват по време на пътуването;
- при пътуване с личен автомобил да спазват местните закони и правила за движение по пътищата, както и да заплащат съответните такси за ползване на пътната мрежа;
- да се съобразяват с правилата и определените места за почивка и къмпинг;
- да се запознаят внимателно с дадените съвети за пътуване за конкретната страна на интернет сайта на МВнР и да се регистрират предварително в услугата „Пътувам за” на следния адрес: http://www.mfa.bg/120/patuvamza;
- при необходимост, да се обръщат за допълнителна информация и съдействие към българските дипломатическите представителства.
Припомняме, че от 10 юни до 10 юли 2016 г. във Франция ще се състои Европейското първенство по футбол. Основна грижа на организаторите ще бъде осигуряването на безопасността на участниците, местните футболни фенове и многобройните чуждестранни туристи, които ще посетят страната в периода на първенството.
Към българските граждани, желаещи да посетят Европейското първенство по футбол, Министерство на външните работи има следните конкретни препоръки:
- бъдете подготвени за засилени проверки на личните документи и багажи - както по граничните пунктове на страната, така и при влизане в стадионите и „фен-зоните“ в градовете-домакини;
- изпълнявайте разпорежданията на полицията при проверки на документи, личен багаж и МПС, както и в случаи на кризисна ситуация;
- имайте предвид, че достъпът до стадионите ще бъде контролиран на два етапа - първоначална проверка за сигурност в периметъра около стадиона (физическа проверка на лица и личен багаж) и вторичен контрол на билетите и личните документи, преди самото влизане;
- обемистите лични багажи и забранените предмети (джобни ножове, остри предмети, фойерверки, големи чадъри, вувузели, алкохол) ще бъдат предавани на съхранение;
- лица без лични документи или с агресивно поведение няма да бъдат допускани;
- стриктният двустепенен контрол предполага по-ранно идване на самия стадион преди началото на мачовете;
- посетителите на т. нар. „фен зони“ за наблюдаване на футболните срещи ще бъдат също обект на засилени предварителни проверки при влизане. Обемистите лични багажи ще бъдат предавани на съхранение, а лица със забранени предмети (ножове, фойерверки, алкохол и др.), няма да бъдат допускани.
При необходимост /инцидент, заплаха и пр./, следва да се набира тел. 112 - единен европейски номер за спешни случаи. Той се избира директно, като след обаждането на оператор следва да се уточни видът на исканата помощ (полиция, медицинска помощ, пожарна, пътна помощ).
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.