Вие сте тук

ЕК приема първия доклад относно напредъка в борбата с трафика на хора

четвъртък, 19 Май, 2016 - 14:38

Днес Европейската комисия докладва относно напредъка в борбата с трафика на хора. В доклада са представени тенденциите и предизвикателствата в борбата с трафика на хора, прави се преглед на постигнатия напредък и се подчертават основните предизвикателства, които ЕС и неговите държави членки трябва да разглеждат като приоритет. Въпреки постигнатия напредък държавите — членки на ЕС, трябва да увеличат усилията си за ефективна борба с трафика на хора, съобщава Рапид.

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви: ,,От морална и от правна гледна точка е недопустимо и непростимо, че през ХХІ век в ЕС се продават, се купуват и се експлоатират хора, все едно са стоки. Наше лично и колективно правно задължение е да спрем това. За тази цел създадохме солидна и ориентирана към бъдещето законодателна рамка. Понастоящем нашата основна отговорност е да гарантираме, че тя се прилага изцяло, така че отговорните лица са наказателно преследвани, а пострадалите са напълно защитени и подпомогнати. Днешният знаков доклад ще ни води при по-нататъшното разработване на рамката за политиката ни.“

Координаторът на ЕС за борбата с трафика, Мирия Василиаду, заяви: ,,Приемането през 2011 г. на Директивата за борба с трафика на хора даде важен тласък за повишаването на осведомеността относно мащаба на това явление в ЕС, и за нуждата от справяне с него посредством широка гама от инструменти — от наказателноправно законодателство до превантивни мерки. Тенденциите и предизвикателствата, установени в настоящия доклад, ясно показват, че сега е моментът държавите членки да увеличат усилията си за ефективно прилагане на директивата и за изпълнение на задълженията си.“

В доклада се констатира, че през периода 2013—2014 г. 15 846 жени, мъже, момичета и момчета са регистрирани като жертви на трафик на хора в ЕС. Като се има предвид сложността на докладването относно това явление, действителният брой на жертвите вероятно е значително по-голям, отколкото този, регистриран от националните органи. Съгласно доклада трафикът с цел сексуална експлоатация остава най-широко разпространената форма (67 % от регистрираните жертви), следвана от трафика с цел трудова експлоатация (21 % от регистрираните жертви). Над три четвърти от регистрираните жертви са жени (76 %), като поне 15 % са деца.

Една от най-рязко нарастващите тенденции бе по отношение на броя на децата, станали жертви на трафиканти на хора. Бе установено също така, че се е увеличил и броят на жертвите с увреждания и на тези от ромски етнически произход. В доклада също така се подчертават връзките между трафика на хора и други форми на престъпност, както и експлоатацията на най-уязвимите лица в контекста на настоящата миграционна криза и по-честото използване на интернет и на новите технологии за вербуване на жертви.

За справяне с основните предизвикателства в борбата с трафика на хора държавите членки трябва да прилагат изцяло и правилно Директивата на ЕС за борба с трафика на хора, за да се увеличи броят на разследванията и съдебното преследване на извършителите, да се установят подходящи механизми за ранно идентифициране и защита на жертвите и да се засилят мерките за предотвратяване на трафика на хора.

Комисията ще продължи да работи за постигане на координиран и последователен отговор за справяне с трафика на хора. До края на 2016 г. Комисията ще публикува два доклада във връзка със съблюдаването и криминализирането, както и стратегия относно трафика на хора за периода след 2016 г. Закрилата на децата по протежение на миграционния маршрут е първостепенен приоритет за Комисията и в своята реформа на Общата европейска система за убежище тя обръща също така специално внимание на непридружените непълнолетни лица, които са особено уязвими по отношение на трафикантите.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.