Вие сте тук

Вицепремиерът Томислав Дончев и евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков представиха нова онлайн платформа за европейско финансиране

вторник, 17 Май, 2016 - 11:28

Нова безплатна платформа, събираща на едно място информация за кандидатстване по почти всички източници на европейско финансиране, представиха заместник министър председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и българският представител в Европейския парламент от групата на ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.

"Една от централните задачи пред нас е повече европейско финансиране да достига до повече бенефициенти в България. С тази платформа сме крачка по-близо до тази цел", заяви Новаков по време на представянето. По думите му, системата, създадена по негова инициатива, има за цел да спести време, пари и усилия на всички бенефициенти на европейски средства, като им предоставя актуална информация за кандидатстване с няколко клика.

"Наврeменната информация е мост между добрите идеи на хората как да се направи по-добър бизнес или как да се направи проект, който да помогне за развитието на дадено населено място и финансирането, което вече е предоставено за тази цел”, каза вицепремиерът Томислав Дончев. Заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика бе категоричен, че идеите трябва бъдат максимално близо до парите. По думите му, целта не е просто дългите и сложни процедури да се дигитализират, а наред с това да се опростят максимално в добър баланс с контрола на европейските средства. Томислав Дочев отчете, че системата ИСУН 2020 – Отворени процедури и електронно кандидатстване работи добре и изпълнява функциите си. „Цялата информация се подава по електронен път. Най -ценното е, че електронизация форматира процесите и ги приближава по-близко до живота. Всяко действие и бездействие се администрира от системата в ИСУН. Всички процеси и по кандидатстване и по отчитане не могат да бъдат приумица на управляващ орган“, коментира той.

"През последната година постоянно чувах, че парите са далеч. Чувах колко е трудно да реализираш идеите си. С тази платформа, която работи от 24 часа буквално направихме така, че да имаме почти всички европейски източници за финансиране на едно място. Всичко в нея е на български език и нямаме извинение да не се възползваме от нея. Надявам се, че хората които носят добрите идеи ще ги реализират именно тук“, заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.

Специален акцент в събитието бяха предприетите мерки и стъпки на местните и европейските институции с фокус върху опростяването на процедурите за кандидатстване, управление и контрол на проекти, съфинансирани от ЕС. Лектори на форума бяха още и Луис Вервлует, директор на управляващия орган на Европейския социален фонд за регион Фландрия в Белгия, както и Малина Крумова от Групата на високо ниво по симплификацията на европейските структурни фондове, създадена към Европейската комисия. На форума присъстваха потенциални бенефициенти, представители на бизнеса, местната власт, НПО сектора, млади предприемачи и учени.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.