Вие сте тук

Андрей Ковачев oт ГЕРБ/ЕНП: Глобалните предизвикателства ни задължават да сме единни

вторник, 10 Май, 2016 - 10:51

На 9 май евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев взе участие в публична дискусия по случай Деня на Европа, която бе организирана от Европейското движение и Съюза на европейските федералисти, съвместно с Информационното бюро на ЕП в България. Темата  на  събитието бе „ЕС пред избор: по-силен политически съюз  или упадък”.

Българският евродепутат откри дискусията, която се проведе в Информационния център на Министерство на отбраната, като поздрави пълната зала  по случай Деня на Европа. Ковачев напомни, че днешният ден освен празник на Обединена Европа е и ден на памет за ужасите, случили се през XX век.

"Думи като мир, свобода и солидарност не са клишета, а трябва да бъдат отново изпълнени със съдържание. Европейският съюз е гарант за мира на нашия континент", заяви д-р Андрей Ковачев.

Евродепутатът напомни, че в ЕС живее около 7% от световното население, но също така и, че държи над 25% от световната търговия и разпределя голяма част от световните блага.

Като председател на Съюза на Европейските Федералисти в България, г-н Ковачев смята, че Европейският съюз и по - нататъшната интеграция на нашия континент са най-добрия отговор по отношение на  глобалните предизвикателства и заплахи.

"Парадоксално е, когато едни и същи хора, от една страна обвиняват  ЕС, че не  е ефективен, че не може да се справи с глобалните предизвикателства, че не може да опазва  външните граници, а от друга страна абсолютно същите хора,  не позволяват на ЕС да има тези инструменти, които да гарантират ефективна защита на външните граници, не позволяват да обединим нашия отбранителен капацитет, да има общо европейско разузнаване срещу тероризма.  Защото терористите работят без граници, а националните разузнавателни служи работят с граници. Скандално е , че те не си сътрудничат помежду си. Само 5 страни в ЕС обменят информация и захранват базата данни на Европол", подчерта Андрей Ковачев.

Той каза още, че общият  европейски отбранителен капацитет би бил допълване, а не дублиране на НАТО.

Относно  демокрацията, евродепутатът сподели, че тя трябва да има инструменти, с които да се защитава от тези политически или религиозни течения, които искат да я разрушат.

На събитието присъстваха още холандският посланик Том ван Оорсхот, представляващ председателството на ЕС, Петер Колб, шарже д’афер  на Германия, Теодор Стойчев, ръководител на Информационното бюро на ЕП в България и Велко Иванов, генерален секретар на Съюза на европейските федералисти в България.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.