Вие сте тук

Неков към Борисов: Очаквам да отговорите за визите със САЩ, не да мълчите

понеделник, 9 Май, 2016 - 10:04

Преди близо месец отправих питане до премиера Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов за позицията на правителството относно решението на ЕК да не въвежда визи за гражданите на САЩ и Канада, въпреки задължението й да го направи. Това заяви евродепутатът от БСП Момчил Неков в ефира на България он Еър. Той припомни, че на 12.04.2016 г. изтече срокът, в който трети страни, чиито граждани пътуват безвизово в ЕС, трябваше да премахнат визите за всички граждани на Съюза. Тъй като САЩ и Канада не са поели конкретен ангажимент за това, ЕК беше длъжна да предложи въвеждане на визи за 12 месеца за гражданите им. Той припомни, че Румъния реагира светкавично и заплаши, че няма да ратифицира Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада заради отказа на Отава да отмени визовия режим за румънците, като и заради липсата на солидарност на ЕС към решаването на проблема.

 Момчил Неков коментира, че до този момент българското правителство мълчи по въпроса. „Излиза, че премиерът не казва нищо по въпрос, който се отнася до всички българи“, категоричен е евродепутатът – социалист. „САЩ очакват от нас да подпишем ТПТИ, а когато издават визи ни избират, кой да получи и кой не“, каза още Момчил Неков.

По темата за търговското споразумение, евродепутатът от БСП заяви, че има реална опасност големите компании отвъд океана да убият едва кретащия у нас бизнес. „Най-тежко ще пострадат всички наши месо и млекопроизводители. Ще навлязат и ГМО продукти“, каза Момчил Неков. По думите му френският президент Франсоа Оланд е защитил интересите на местните производители, но в изказването му прави впечатление уговорката, че „за сега“ страната му ще гласува по-скоро с „не“ на търговското споразумение.

  Евродепутатът Момчил Неков бе категоричен, че ако търговското споразумение със САЩ бъде подписано, има реална опасност в дългосрочен план, да бъдат закрити малки и средни предприятия и много  европейци да загубят работата си.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.