Вие сте тук

Емил Радев: ЕК не разполага с информация за допълнителни рискове за човешкото здраве от метанола

вторник, 3 Май, 2016 - 10:04

Това става ясно от отговор на Европейската комисия, който е изпратен на евродепутата Емил Радев от Групата на ЕНП/ГЕРБ.

В началото на годината той попита ЕК, дали предвижда мерки за определяне на метанола като вещество, пораждащо сериозно безпокойство, за което трябва да се въведе ограничение в потреблението му в бита, дали ЕК ще вземе решение за промяна на законодателството и въвеждане на ограничение на съдържанието на метанол в течността за чистачки и в денатурирания спирт, и кога може да се очаква такова предложение за промяна на законодателството. Повод за питането на Емил Радев бяха зачестилите случаи на натравяния с метанол, съдърж ащ се както във фалшив алкохол, така и в течността за чистачки.

През януари 2015 Полша направи предложение пред Европейската агенция за химикалите (ЕСНА), в което предлага ограничаване на концентрацията на метанол в течността за чистачки и денатурирания алкохол на 3%. Докладът представя доказателства, че съдържанието на метанол в тази течност води до инциденти с отравяния от метанол в много страни- членки на Европейския съюз. "Предложението на Полша бе подложено на оценка от Консултативния комитет за оценка на риска към ЕСНА през декември 2015 . То е в процес на оценяване от КомитетЍ ? за социално-икономически анализ (КСИА). Окончателните становища на двата комитета се очакват през второто тримесечие на 2016", се казва в отговора, изпратен от еврокомисаря по вътрешния пазар Бенковска.

Според Европейската комисия, именно Регламентът за регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали е подходящият правен инструмент за справяне с рисковете за човешкото здраве от метанол, които не са адекватно контролирани и трябва да бъдат преодолени. Но за момента Комисията не разполага с информация за допълнителни рискове, на които трябва да се потърси решение посредством процедурата в дял VIII от REACH, каквато Полша представи по отношение на измиващите течности за предното стъкло и денатурирания алкохоЍ ?, се казва по-нататък в отговора.

В края на 2015 Комитетът по оценка на риска към ECHA заключава в доклад, че концентрацията на метанол не трябва да надхвърля 0,6% обемни единици. Той посочва, че рискът от отравяне и дори смъртни случаи в следствие на консумация на метанол са най-високи в сравнение с неговите алтернативи и гласува в подкрепа на предложение за ограничаване на метанола в продукти за масова употреба в бита – като основния фокус пада на течностите за чистачки. На своята пленарна среща и Комитетът по социално-икономически анализ (КСИА) прие своето становище по предложението на Полша за ограничаване на метанола в течността за чистачки и в денатурирания етилов алкохол- че предложението за ограничаване е най-подходящият за целия ЕС начин за решаване на идентифицираните рискове.

От Европейската агенция по химикалите, заявиха, че тази седмица ще изпратят докладите си към Европейската комисия, която има срок от 3 месеца да подготви своето решение.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.