Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Разговори в парламента за промените в Изборния кодекс
11:16 - Предизборната кампания остава 30, а не 21 дни, съобщи лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов след 2-часова среща на шефовете на парламентарни групи с премиера Бойко Борисов. Това съобщи информационният сайт http://vevesti.bg/.
Обсъдено е било в чужбина да се разреши частично гласуване и на други места, не само в посолства и консулства.
От РБ са предложили да се разкриват максимум до 50 секции в конкретна държава по преценка на МС.
„Смятаме, че това е балансирано решение, защото е въпрос на сигурност, за да може държавата обезпечи тези секции със служители, които да гарантират честността на вота. Освен това въпросът е финансов“, заяви Найден Зеленогорски.
Той подчерта, че всички държави, с изключение на Турция, разкриват не повече от 50 секции.
От Патриотичния фронт, чието беше предложението да се гласува само в дипломатически представителства, пак изразиха резерви, като подчертаха, че ще обсъдят отново предложението на РБ и си запазват правото да направят свое.
„В последните дни се говори, че това е едва ли не е задкулисие, за да се ограничат правата на българите в чужбита. Моля, тези които се упражняват по тази тема да разберат – целта да се контролира създаването на секции е да гарантираме националната сигурност, защото има фактори, които влияят върху политическия живот в България и това е над всякакви други амбиции и емоции“, каза лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Той подчерта, че не се притесняват от вота на българи, които живеят в Европа, Нова Зеландия или Австралия, а от „едни други хора, които гласуват под диктовката на чужда държава“.
Приетите промени в Изборния кодекс породиха недоволство и протести на българите в страната и чужбина. Гражданите са против разделянето на референдумите и изборите, задължителния вот и заради решението сънародниците ни в чужбина да гласуват единствено в посолствата и консулствата. Хората протестират и срещу странното решение гласовете "Против всички" да наливат гласове в полза на големите партии.
В края на миналата седмица от АБВ заплашиха, че ако промените, приети досега, останат в този си вид, ще оттеглят подкрепата си от кабинета "Борисов". Премиерът Борисов е склонен на диалог, на който да се изясни и ще остане ли задължителното гласуване.
Тази сутрин, в 9:00 часа, Бойко Борисов започна среща в Народното събрание с партиите, подкрепящи правителството. Разговорите са преди началото на извънредното заседание, на което парламентът ще продължи да гласува промените в Изборния кодекс. За участие в срещата са поканени ръководствата на парламентарните групи на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.