Вие сте тук

Международен ден на ромите: Изявление на първия заместник-председател на ЕК и на членовете на Комисията г-жа Тейсен, г-жа Йоурова и г-жа Крецу

четвъртък, 7 Април, 2016 - 14:00

Изявление на заместник-председателя Франс Тимерманс и на членовете на Комисията г-жа Мариан Тейсен, г-жа Вера Йоурова и г-жа Корина Крецу по повод Международния ден на ромите, петък, 8 април, съобщава Рапид:

„Равенството пред закона и недискриминацията са основни ценности на Европейския съюз. При все това антиромските настроения все още са много разпространени в света и в Европа. Социалното изключване, неравенството и дискриминацията, на които продължават да бъдат подложени много роми, са в рязко противоречие с основните ценности на Съюза.

Достъпът на ромите до работа, образование, жилищно настаняване и здравеопазване не е същият, както на останалата част от населението. Принудителното отстраняване на роми от домовете им продължава да буди безпокойство. Освен това фактът, че ромските деца често не могат да се ползват от същото качество на образованието като другите деца, затвърждава порочния кръг на бедността при ромите. Ето защо вярваме, че е спешно и необходимо ромските деца да получат по-добър достъп до образование.

Европейските институции и държавите членки са решени да се борят с дискриминацията и сегрегацията и да подобряват интеграцията на ромската общност. Въпреки че интеграцията на ромите е отговорност предимно на държавите членки, стратегията „Европа 2020“ дава приоритет на действия в полза на социално-икономическото приобщаване на ромите и предотвратяването на дискриминацията.В този контекст, под мотото „За ромите, заедно с ромите“, Комисията предприема целенасочени комуникационни дейности за борба с дискриминацията и стереотипите спрямо ромите.За периода 2014—2020 г. предвижда също допълнително финансиране за мерки, насочени към социалното приобщаване, чрез политиката на сближаване.Чрез единодушното приемане на препоръката на Съвета относно ромите от 2013 г. държавите членки също потвърдиха отново ангажимента си за приобщаване на ромите. При все това е нужно да се направи повече на национално, но също така, и най-вече, на местно равнище. Ето защо Европейският съюз продължава да подкрепя националните органи, но също — и преди всичко — местните заинтересовани страни при работата им в защита на основните права на ромите.

Време е да се гарантира ефективното изпълнение на тези инициативи. Като пазител на Договорите Комисията ще продължи да подкрепя и наблюдава политиките на държавите членки за борба с дискриминацията, за да се осигури спазването на основните права на всички хора. Ромите са част от нашия Съюз и не трябва да бъдат загърбвани.“

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.