Вие сте тук

Доклади за напредък на Черна гора и бившата югославска република Македония 2015 г.

четвъртък, 10 Март, 2016 - 16:53

Евродепутатите смятат, че ако бившата югославска република Македония намери изход от политическата безизходица, проведе честни и свободни избори и възстанови процеса на реформи, няма да има пречки пред страната да започне преговори за присъединяване към ЕС. Това се казва в резолюция, гласувана в четвъртък. В отделна резолюция те приветстват стабилния напредък на Черна гора в присъединяването към ЕС, съобщават от ЕП.

Бивша югославска република Македония

„Страната е изправена пред критичен момент. Тя не само беше накарана да чака прекалено дълго на вратата на ЕС като кандидат, а и се сблъска с предизвикателството на хилядите бежанци на своята граница“, каза докладчикът на ЕП Иво Вайгъл (АЛДЕ, Словения). Той също така добави: „Дошло е времето страната да направи нова стъпка към Евроатлантическа интеграция и започне преговори за присъединяване към ЕС, ако изборите се проведат в съответствие с демократичните стандарти“.

Резолюцията за бившата югославска република Македония, която бе приета с 404 гласа „за“, 76 „против“ и 29 „въздържал се“, призовава политическото ръководство за пълно прилагане на политическото споразумение от юни/юли 2015 г. и за незабавно провеждане на реформи. Това би помогнало на страната да превъзмогне политическата криза, да се подготви за предсрочни свободни и честни избори, насрочени за 5 юни 2016 г, и да проправи пътя към началото на преговорите за присъединяване към ЕС – нещо, което се чака вече от десетилетие.

Евродепутатите също така отбелязват, че бившата югославска република Македония е „действала като отговорен партньор в справянето с огромния поток на мигранти и бежанци“, над 500 000 от които са минали транзитно през нея през изминалата година. Резолюцията допълнително посочва, че Европейската комисия трябва да осигури по-голяма подкрепа за опазването на границите на страната.

Евродепутатите изразиха своята тревога относно широко разпространената корупция, по-конкретно в държавните и местни администрации, обществените поръчки и финансирането на политическите партии. Те призовават правителството да се бори с корупцията повсеместно, а не селективно.

Черна гора

„Черна гора продължава да е добрата новина на Западните Балкани и съм доволен, че нашата резолюция отразява това“, каза докладчикът Чарлс Танок (ЕКР, Великобритания), като добави, че „2016 г. е много важна година за Черна гора. Тогава се навършват десет години от обявяването на независимост, страната се готви за парламентарни избори и е в процес на решаващи преговори по отношение на потенциалното си присъединяване към НАТО“.

Евродепутатите приветстват стабилния напредък в преговорите за присъединяване към ЕС с Черна гора, но отбелязват, че корупцията продължава да представлява сериозен проблем, най-вече в сферите на обществените поръчки, здравеопазването, образованието, урбанизма, приватизацията и строителния сектор.

Те призовават Черна гора „да направи борбата с корупцията свой приоритет“ и приветстват създаването на агенция за борба с корупцията.

Евродепутатите също така поздравяват Черна гора за приноса в ръководените от ЕС мисии за справяне с кризисни ситуации и прилагането на международните ограничения, включително тези, в отговор на незаконната анексия на Крим от Русия и събитията в Източна Украйна. Накрая, депутатите „приветстват решението на НАТО да покани Черна гора да се присъедини към съюза“.  

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.