Вие сте тук

Шествие "Извърви километър в нейните обувки" на 13 март в София

понеделник, 7 Март, 2016 - 15:13

За четвърта поредна година у нас ще се проведе кампанията „Извърви километър в нейните обувки“, в която мъже обуват дамски обувки на висок ток, за да привлекат общественото внимание върху проблема с насилието над жени. Тази година шествието ще се проведе в София на 13 март (неделя) от 12.30 часа, а мястото на срещата е същото – т.нар. „Аптека“ (кръстовището на булевардите „Витоша“ и „Патриарх Евтимий“). Организатори на тазгодишното издание са Информационното бюро на Европейския парламент, Българският Червен кръст, Българският фонд за жените, Съветът на жените бежанки в България, Българският хелзинкски комитет и Фондация "Ресурсен център - Билитис", с подкрепата на One Billion Rising.

Организаторите отново канят мъжете да кажат “Не на насилието!”, както и да изразят ясно солидарността си с пострадалите жени. По данни на Агенцията за основните права на ЕС от 2014 г. 28% от жените в България са били жертва на насилие. Повече от половината анкетирани (56%) не са запознати, че съществуват специализирани институции и услуги в защита на жените, претърпели насилие.  

С шествието организаторите искат и да насочат вниманието на обществото и институциите към Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, която България все още не е подписала и ратифицирала.

Т.нар. "Истанбулска конвенция" е единственият международен договор, който цели пълното елиминиране на насилието срещу жените. Тя изисква от държавите да приемат в националните си законодателства и да прилагат три групи мерки: превенция на насилието срещу жени, защита на жертвите и наказателно преследване на извършителите. И в трите сфери тя дефинира богат набор от мерки. Например, в сферата на наказателно преследване на извършителите тя изисква криминализиране на психологическото насилие, преследването, физическото насилие, сексуалното насилие, принуждаване към аборт и др. Някои от тези деяния са престъпления по българския Наказателен кодекс, но други не са.

В контекста на кризата с бежанците, ЕП напомня, че от началото на 2016 г. жените и децата са 55% от тези, които търсят убежище в ЕС (данни на ВКБООН). Жените и момичета са сред най-уязвимите групи и често стават жертва на насилие, основано на пола и дискриминация. Затова и ЕП предстои да гласува доклад по собствена инициатива, който цели да подчертае изключително уязвимата ситуация на жените бежанки в ЕС.

Тази година събитието се фокусира и върху насилието над ЛБТ (лесбийки, бисексуални, трансджендър) жени. Според данни на проведеното от Агенцията на Европейския съюз за основни права (FRA, 2012) проучване на ситуацията на ЛГБТ хората, 55% от лесбийките, 46% от бисексуалните жени и 47% от трансджендър жените в ЕС са били жертва на дискриминация или тормоз през последните 12 месеца.

„Walk a mile in her shoes“ (http://www.walkamileinhershoes.org/) е международна инициатива, започнала през 2001 г. На тези демонстрации мъже, обути в дамски обувки, привличат медийното и общественото внимание върху насилието над жени, изнасилванията и сексуалния тормоз и набират средства в помощ на кризисните центрове за жертвите.

За участниците в шествието ще бъдат осигурени известен брой обувки на висок ток. Предвид очаквания голям брой участници, организаторите молят всеки, който има възможност, да вземе назаем чифт обувки с токчета (колкото и да е трудно намирането на голям номер).

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.