Вие сте тук

ЕК започва консултация относно Регистъра за прозрачност

вторник, 1 Март, 2016 - 16:05

Комисията започва консултация относно Регистъра за прозрачност: заинтересованите страни се приканват да дадат своето мнение относно създаването на задължителна система за всички институции на ЕС, съобщава Рапид.

На 1 март Комисията започва 12-седмична обществена консултация с цел да събере мнения относно настоящия режим за регистрация на представителите на интереси, които се стремят да повлияят на работата на институциите на ЕС, и относно превръщането на този режим в задължителен регистър на лобистките групи, обхващащ Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, както и Комисията.

Първият заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс заяви: „Настоящата Комисия променя начина, по който работим, като се консултира със заинтересованите страни в по-голяма степен и предоставя на обществеността информация за това с кого провежда срещи и защо. Трябва да направим още повече, като създадем задължителен регистър, обхващащ и трите институции, и гарантираме пълна прозрачност относно лобистите, които се стремят да влияят на изготвянето на политиките на ЕС. За да съумеем да изготвим добро предложение, се надяваме да получим възможно най-много обратна информация от граждани и заинтересовани страни от цяла Европа относно това как работи настоящата система и в каква посока следва да се развива. Един по-прозрачен и по-отговорен Европейски съюз ще постигне по-добри резултати за гражданите.“

Комисията разработи консултация от два раздела, която ще даде възможност за участие на широк кръг заинтересовани страни, на гражданското общество и гражданите. Първият раздел на консултацията не изисква подробни познания за сегашния Регистър за прозрачност и позволява на неспециалисти да отговорят на принципни въпроси и въпроси относно обхвата на Регистъра, докато вторият раздел цели събирането на становища относно практическото функциониране на сега действащата система от онези, които я използват. Документите, свързани с консултацията, са достъпни на всички езици на ЕС, за може да се получи обратна информация от широк кръг участници. Консултацията ще приключи на 24 май, вторник.

Новата система, която Комисията възнамерява да предложи под формата на проект на междуинституционално споразумение, надхвърля рамките на настоящия регистър, който се управлява съвместно от Европейския парламент и Комисията, но не е със задължителен характер и не обхваща Съвета. Вътрешните реформи в Комисията (вж. по-долу) вече доведоха до рязко увеличение на вписванията в Регистъра за прозрачност: към 1 март настоящият Регистър за прозрачност съдържа 9 286 вписвания, докато към 31 октомври 2014 г., преди Комисията да встъпи в длъжност и да проведе тези реформи, техният брой е бил 7 020. Комисията вярва, че работата със съзаконодателите в Европейския парламент и в Съвета е важно средство, за да се гарантира, че гражданите имат цялостен поглед върху това кои представители на интереси се стремят да повлияят на законодателния процес. Резултатите от обществената консултация ще бъдат взети под внимание в предложението, което Комисията ще представи по-късно тази година.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.