Вие сте тук

Мария Габриел: За Либия са необходими спешни хуманитарни, икономически и свързани със сигурността мерки

сряда, 24 Февруари, 2016 - 16:35

Зам.-председателят на Групата на ЕНП относно евро-средиземноморските отношения Мария Габриел участва в дебата със специалния представител на генералния секретар на ООН за Либия Мартин Коблер, проведен в комисията по външни работи. Дискусията се фокусира върху въпросите, свързани с разширяването на ДАЕШ и хуманитарната ситуация в страната.

Мария Габриел даде висока оценка за работата на специалния представител и подчерта пълната подкрепа на ЕС, по-специално на Европейския парламент, за намирането на решение на конфликта в контекста на настоящия политически процес в Либия. Според нея важен елемент от процеса сега е представителността на правителството на националното съгласие. „Либийският конфликт е многопластов, допълнително влошаван от напрежение на местно ниво. Необходимо е правителството да представлява Либия в нейното разнообразие или поне своевременно да въведе механизмите за представителност. От рещаващо значение е националният мирен процес да бъде съпроводен с помирителен процес на местно равнище. Ключова в този контекст е ролята на жените както в настоящия момент, така и в следващите фази на възстановяване на страната“, каза Мария Габриел. 

Българският евродепутат обърна внимание и на ролята на международната общност за оказване на пълна подкрепа на Либия. "От икономическа гледна точка е необходима мащабна подкрепа, за да се предотврати икономически колапс в страната", напомни тя.

Мария Габриел повдигна и другия важен въпрос, свързан с реформата в сектора на сигурността и борбата с ДАЕШ. „Макар да има консенсус, че решението на конфликта в Либия не е военно, че военните действия срещу ДАЕШ са суверенно право на Либия и трябва да бъдат ръководени от страната, причина за тревога за региона и Европа е неотложната необходимост от предприемане на спешни мерки“, предупреди тя. 

Не на последно място зам.-председателят на Групата на ЕНП постави въпроса за координацията и допълнителните действия, предприети от международните организации. „ООН, ЕС, Африканският съюз и Арабската лига заедно имат важна роля в оказването на подкрепа в областта на икономиката и сигурността, помирителния процес и превенцията на радикализацията. Предоставяната подкрепа за Либия във всички тези сфери трябва да бъде добре координирана“, настоя тя.

Специалният представител на ООН за Либия Мартин Коблер изрази съгласие, че политическият и дипломатически процес на национално равнище трябва да бъде съпътстван с паралелен конституционен процес и с интегрирането на традиционните структури на либийското общество в новата политическа система. Той подчерта, че в това отношение ролята на Европейския съюз е ключова. Коблер акцентира също върху важността Либия да има единна армия за защита на териториалната цялост, включително за борба срещу ДАЕШ.  

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.