Вие сте тук

Ева Паунова (ГЕРБ/ЕНП) връчи образователната награда на БАИТ и покани 12 победители в Брюксел

сряда, 24 Февруари, 2016 - 13:49

Eвродепутатът и посланик на Европейската комисия (ЕК) на електронните умения Ева Паунова връчи наградата на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) в най-оспорваната категория - "Образование". Неин носител стана „Враца Софтуер Общество”, организатор на безплатни ИТ курсове и събития в града. По покана на г-жа Паунова победители в 12 категории на наградите ще посетят европейските институции в Брюксел като в рамките на визитата ще имат възможност да проведат работни срещи на високо ниво с представители на ЕК, евродепутати и неправителствени организации, активни в оформянето на регулаторната рамка на Дигитална Европа.

Церемонията се състоя във вторник, 23 февруари 2016 г. в иновационния форум "Джон Атанасов" на "София Тех парк". Сред връчилите награди на церемонията бяха също президентът Росен Плевнелиев, вицепремиерът Ивайло Калфин, заместник-министри, високопоставени мениджъри и представители на местната власт. На сцената заедно с представители на Враца Софтуер Общество се качи и кметът на града Калин Каменов, който си сътрудничи с евродепутата за налагането на града като дигитален център.

„Образованието и уменията на бъдещето, които градим в момента, са пряко свързани с дигитализацията. България има уникалната възможност да бъде регионален център в Единния цифров пазар на ЕС. Важно е всички заинтересовани страни да разбират ползите от този шанс, който ни се открива. Софтуер Общество и кметът на Враца Калин Каменов без съмнение са част от случването на визията за България на уменията, технологиите, иновациите и предприемачеството", каза г-жа Паунова при връчването на наградата.

Мисията на „Враца софтуер общество” е създаването на ИТ общество във Враца, което чрез качествено образование дава възможност на врачани да намерят предизвикателна и добре платена професия в родния си град. През 2015 г. организацията проведе седмица на програмирането, в която се включиха 250 участници и 25 лектори от водещи компании и бяха представени проекти в 13 модула, а специален гост беше Ева Паунова.

В условията на висока безработица сред младите хора, висок процент на икономически емигранти в работоспособна възраст и липсата на квалифицирани кадри, които да отговарят на нуждите ИТ бизнеса, в рамките на 2015 г. „Враца Софтуер Общество” успя да проведе безплатен 9 месечен обучителен курс с 60 курсисти (ученици, безработни и работещи), от които 10 души са започнали работа (8 в областния град и 2 в София), както и да привлече 2 ИТ компании в града, които дават възможност за работа на курсистите.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.