Вие сте тук

Парламентарниизбори и съмнения за бойни газове в Сирия

вторник, 23 Февруари, 2016 - 09:58

Сирийският президент Башар ал Асад свика парламентарни избори на 13 април. Това се посочва в изявление на неговата канцелария, съобщава „Дарик”.

Указът на държавния глава включва разпределение на местата в парламента по провинции.

За последно Сирия гласува на парламентарни избори през 2012 г. - след избухването на кръвопролитния конфликт, който продължава и до днес.

По конституция 250-членният еднокамарен парламент се обновява на всеки четири години.

Съобщението за произвеждането на изборите беше направено на фона на договореното споразумение за прекратяване на огъня в Сирия, което е предвидено да влезе в сила на 27 февруари.

Междувременно експертна група на Организацията на обединените нации (ООН) е установила седем потенциални места на предполагаеми атаки с химическо оръжия в Сирия, където се надява да започне разследване идния месец.

Групата от 24 специалисти, наречена Съвместен разследващ механизъм (СРМ), бе създадена от ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) през август след атаки с хлор срещу три сирийски села, при които бяха убити 13 души. СРМ е оглавявана от аржентинката Вирхиния Гамба, експерт по разоръжаването. Групата има едногодишен мандат от Съвета за сигурност на ООН, но той може да бъде продължен.

Гамба докладва вчера пред Съвета за сигурност за дейността на СРМ. Тя изброи седем приоритетни случая от 2014 и 2015 г., които СРМ се надява да започне да разследва още в началото на следващия месец. Пет от тях са били регистрирани в северозападната провинция Идлиб и по един - в централната Хама и северната Алепо.

Първите три нападения са приписвани от Запада на сирийските правителствени сили, които според него са използвали хлор. Смята се, че при атаката в Алепо групировката "Ислямска държава" е употребила горчичен газ (иприт).

СРМ ще започне работа на място през първата седмица на март. Експертната група ще се отчита пред Съвета за сигурност на ООН всеки месец.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.