Вие сте тук

Нови насоки относно комбинирането на европейските структурни и инвестиционни фондове с ЕФСИ

понеделник, 22 Февруари, 2016 - 13:27

Комисията, заедно с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), разяснява как най-добре да се комбинират фондовете, съобщава Рапид.

Основният приоритет на Комисията на Юнкер е Европа да започне отново да бележи растеж, а броят на работните места се увеличи, без да се генерира нов дълг. Както Европейският фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който е централен елемент на Плана за инвестиции за Европа, така и европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИ фондове) играят ключова роля за създаването на работни места и постигането на растеж.

Публикуваната днес брошура е предназначена да помогне на местните органи и организаторите на проекти да се възползват в максимална степен от възможностите за комбиниране на ЕСИ фондовете и ЕФСИ. Двата инструмента са разработени по различен начин, но се допълват взаимно по отношение на принципните положения, предназначението и нормативната уредба и взаимно усилват своето въздействие.

Юрки Катайнен, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, заяви: „ЕФСИ бе създаден така, че да бъде възможно най-гъвкав, а организаторите на проекти разполагат с огромни възможности да кандидатстват за финансиране както по ЕФСИ, така и по ЕСИ фондовете. В насоките, които публикуваме днес, се съдържат практически съвети за това как предприятията, които търсят финансиране на проекти, да използват двата инструмента по-най добрия начин.“

Комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу заяви: „Постигането на целите, заложени в Плана за инвестиции за Европа, е въпрос на съвместни усилия, в които трябва да бъдат мобилизирани всички ресурси и участници. Затова аз ще направя необходимото, за да оползотворим в пълна степен потенциала на ЕСИ фондовете за постигане на растеж посредством стратегически инвестиции, насочени към изпълнението на резултати, чието въздействие ще бъде подсилено чрез по-активното използване на финансови инструменти.“

Според заместник-председателя на Европейската инвестиционна банка Амброаз Файол „Съчетаването на европейските структурни и инвестиционни фондове и ЕФСИ ще даде възможност на ЕИБ да предоставя подкрепа за устойчивия растеж на европейските държави и региони. Чрез комбинирането на средствата от ЕС и финансирането от ЕИБ банката може да бъде от полза за нови получатели на средства, в частност по-малки проекти, прегрупирани в инвестиционни платформи.“

В брошурата се съдържа преглед на възможните комбинации между ЕФСИ и ЕСИ фондовете както за отделни проекти, така и чрез финансови инструменти, като инвестиционни платформи. Съдържанието ѝ ще бъде обогатено с информация за опита по конкретни случаи, както и с отзивите от заинтересованите страни.

 

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.