Вие сте тук

Емил Радев с инициатива за хармонизиране на гражданското производство в ЕС

петък, 19 Февруари, 2016 - 13:14

Българският евродепутат от Групата на ЕНП/ГЕРБ Емил Радев представи пред Комисията по правни въпроси на Европейския парламент своя работен документ по доклада за "Общи минимални стандарти в гражданското производство". Целта на документа е да даде обща представа за обхвата на законодателните правомощия на Европейския съюз в областта на гражданското процесуално право.

В работния документ Емил Радев представя анализ на подходящото правно основание, на което би могъл да се опре бъдещият законодателен доклад по собствена инициатива за определяне на общи минимални стандарти за гражданското процесуално право.

"Надявам се бъдещият доклад да доведе до повече съгласуваност на гражданския процес в Европейския съюз. Това ще улесни европейските граждани чрез повишаване на доверието за по-лесно признаване и изпълнение на съдебни решения от една в друга държава-членка. Ще гарантира равни процесуални права и справедлив процес", заяви Емил Радев.

Българският евродепутат подчерта, че с премахването на екзекватурата се улеснява свободното движение на съдебни решения между държавите-членки. В тази връзка взаимното доверие между съдебните органи на различните държави-членки е от изключителна важност. От правна гледна точка обаче взаимното доверие предполага, че националните съдебни системи в Съюза възприемат една от друга процедурни правила, като така се гарантира справедлив граждански процес. По този начин доверието служи за по-голяма правна сигурност, като предоставя достатъчна стабилност и предвидимост на гражданите и предприятията в Съюза.

Значителна част от законодателството на ЕС в областта на гражданското производство е приета на различно правно основание от това за съдебното сътрудничество по гражданско-правни въпроси. Различават се две разпоредби, които биха били възможно правно основание за бъдещия доклад. На първо място е общата разпоредба на чл.114 от ДФЕС, която се счита подходяща за приемане на законодателство, приложимо както към трансгранични, така и към чисто национални случаи, при условие, че приетите на равнището на Европейския съюз мерки иЍ ?ат за предмет установяването и функционирането на вътрешния пазар. На второ място е разпоредбата на чл. 81 от ДФЕС, който се отнася до засилване на съдебното сътрудничество по гражданско-правни въпроси, но с трансгранично значение.

Емил Радев представи пред своите колеги възможностите за хармонизация в областта на националните гражданскопроцесуални закони. Той подчерта, че определянето на общи минимални стандарти в гражданското производство не става с едно действие, а е дълъг процес. "Днес поставяме началото на този процес, като се надявам всички да работим ползотворно за създаването на един добър доклад в полза на гражданите", допълни той.

Очаква се Европейският парламент да проведе проучване за оценка на добавената стойност, а през май месец ще бъде организирана и работна среща по темата.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.