Вие сте тук

Мария Габриел в Сливен: Вслушването в гласа на жертвите на насилие над жени ще ни помогне в борбата с това престъпление

понеделник, 25 Януари, 2016 - 14:25

„Националната кампания относно насилието срещу жените, която стартирах само преди броени месеци, за краткото време се превърна в стимул. Стимул за жертвите да проговорят, стимул за обществото да ги чуе, стимул за институциите и неправителствения сектор да бъдат по-активни“. Това заяви зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация Мария Габриел при откриването в Сливен на поредната конференция от Националната кампания „Насилието над жените: да отворим очи и нарушим мълчанието“.

Специално участие в конференцията взеха министърът на МЗХ Десислава Танева, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и кметът на Сливен д-р Стефан Радев. Спортната легенда Станка Златева и алпинистът Атанас Скатов станахалицата на кампанията от Сливен, които отправиха силно послание към обществеността за живот без насилие.

Мария Габриел отбеляза, че проведените до момента четири конференции са обединили стотици участника, сред които неправителствени организации, представители на съдебната, изпълнителната и законодателната власт, граждани. Очертаните ключови препоръки са за ратифициране на Истанбулската конвенция, допълнително обучение на имащите първи контакт с жертвите за по-добро разпознаване на домашното насилие, кримининализиране на домашното насилие, мерки за превъзпитаване на насилника, застъпване на темата за равенството между половете в учебните програми, повишаване на информираността на обществото по проблема, подобряване на съвместната работа между неправителствения сектор и институциите по проблема.

„Насилието над жените не е изолиран случай. Неговата цена е много висока и я плащаме всички. Затова от всеки един от нас зависи да спрем да я плащаме. Можем да го направим с обединени усилия, с вдъхване на доверие и кураж на жертвите на насилие да търсят помощ от институциите“, призова Мария Габриел.

Мария Габриел организира националната кампания в партньорство с Комисията за защита от дискриминация, Европейското женско лоби, Фондация „Ханс Зайдел”, Фондация „Общество за справедливост”, Фондация „Асоциация Анимус” и Фондация „Български център за джендър изследвания”.  По нейна идея се реализира и документалният спектакъл „Премълчаното-разказано“. В продукцията на Университетски театър към Нов български университет на сцената оживяват историите на три реални и автентични жени, които разказват премълчаното в интервюта по темата за насилието над жените.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.