Вие сте тук

ПАСЕ обсъжда миграцията и тероризма

понеделник, 25 Януари, 2016 - 08:13

Миграцията и бежанската криза в Европа, международният тероризъм и функционирането на демократичните институции в Полша ще бъдат обсъждани на зимната сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/, която се открива днес в Страсбург, съобщава БНР.

Редовната зимна сесия на Парламентарната асамблея на съвета на Европа е в рамките на шестмесечното българско председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. Затова очакват обръщението на българския президент Росен Плевнелиев утре и на външния ни министър Даниел Митов днес. В качеството си на председател на Комитета на министрите на Съвета на Европа Даниел Митов ще направи обръщение и ще отговаря на въпроси в 16 часа, българско време.

Сесията отново започва под знака на разминаването между Страсбург, като своеобразна европейска столица на човешките права, и Москва, защото Руската федерация не е подала акредитации на своите парламентаристи на време, за откриването на сесията днес, стана ясно от писмото, изпратено от председателката на ПАСЕ. Руските пълномощия бяха ограничени от април 2014-та година, след анексирането на Крим.

Международният тероризъм е във фокуса на зимната сесия с два специални доклада, за чуждестранните бойци в Сирия и Ирак и за това, как борбата с международния тероризъм да зачита ценностите на Европа. Очаква се Арлен Дезир, държавният секретар по европейските въпроси на Република Франция, да вземе участие в общото разискване. Още днес, в началото, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа ще избере и своя нов председател за срок от една година, с право да бъде подновен еднократно.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.