Вие сте тук

Евродепутатите призовават Молдова, Грузия и Украйна да продължат реформите

четвъртък, 21 Януари, 2016 - 15:33

Русия трябва да прекрати своето пряко и косвено участие в конфликти в Грузия, Молдова и Украйна, както и да спре вмешателството си в техните амбиции към ЕС. Това казват евродепутатите в преглед на напредъка на реформите в тези страни, гласуван в четвъртък, съобщават от ЕП.

Една година, след като трите държави ратифицираха споразумения за асоцииране и задълбочените и всеобхватни зони за свободна търговия с ЕС, евродепутатите подчертаха оставащите реформи, необходими на всяка страна, и отбелязват референдума в Нидерландия на 6 април относно споразумението с Украйна.

В резолюция, приветстваща напредъка на Грузия, Молдова и Украйна по „пътя на по-тясна политическа и икономическа интеграция с Европейския съюз“, евродепутатите призовават Русия да прекрати окупацията на Крим и незабавно да сложи край на всяко пряко или косвено участие в конфликтите на териториите на трите страни. 

Те посочват, че грузинският износ за ЕС се е повишил с 15%, а молдавският – с 62% през първата година и очакват подобен растеж и от Украйна.

Докато подчертават, че тези страни могат да кандидатстват за членство в ЕС, ако отговарят на съответните критерии, евродепутатите посочват също така, че финансовата подкрепа от страна на ЕС е обвързана с условието за конкретни стъпки за реформа.

Грузия: независимост на медиите и съдилищата

Евродепутатите изразяват загриженост във връзка с неблагоприятното въздействие върху медийния плурализъм в Грузия на случаи като този на дружеството за радио- и телевизионно разпръскване „Рустави 2“. Те подкрепят идеята за изпращане на експертна мисия от ЕС, която да наблюдава случая.

Те също така критикуват „неясните критерии за назначаване на прокурорите и следователите“, както и „неправомерния натиск, упражняван върху съдии от Конституционния съд на Грузия“, натиск, който беше установен и от Венецианската комисия на Съвета на Европа.

Молдова: новото правителство трябва да постигне конкретни успехи

Евродепутатите приветстват новоназначеното правителство на Молдова, което встъпва в длъжност след повече от година политическа нестабилност. Те също така осъждат кражбата на 1 млрд. евро от банковата система на страната и призовават отговорните за това да бъдат изправени пред правосъдието.

Украйна: сянката на Русия, корупция, референдум в Нидерландия

Евродепутатите осъдиха факта, че Руската федерация прекрати едностранно своето споразумение за свободна търговия с Украйна, въведе тежки търговски ограничения върху износа на Украйна за Русия. Те добавят и тревогата си относно икономическия и финансов застой на Украйна и повтарят нуждата от допълнителна финансова помощ от ЕС. Евродепутатите също така призовават държавите членки на ЕС да избягват строежа на нови газопроводи от Русия, които да заобикалят Украйна, като „Северен поток II“.

Членовете на ЕП очакват лидерите на Украйна да изпълнят своите задължения в борбата с „повсеместната“ корупция, която според тях остава най-голямото предизвикателство за реформите.

Евродепутатите също така отбелязват предстоящият нидерландски консултативен референдум относно споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна и „вярва, че решението на нидерландския народ ще се вземе въз основа на достойнствата на споразумението, като се признават неговите осезаеми въздействия върху ЕС и Нидерландия в частност“.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.