Вие сте тук

Мария Габриел: Дипломатическата намеса за решаване на кризата в Йемен трябва да отразява реалната действителност

четвъртък, 21 Януари, 2016 - 12:42

Хуманитарната криза в Йемен дебатираха членовете на Европейския парламент с представителя на холандското председателство на ЕС Берт Кундерс, министър на външните работи на Холандия. Обсъдено беше настоящото положение в страната, опустошена от гражданска война. В средата на декември воюващите страни в Йемен обявиха примирие, но в началото на януари то бе нарушено.

Зам.-председателят на Групата на ЕНП в Парламента и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП Мария Габриел, която е член и на Делегацията за връзки с Арабския полуостров, очерта три направления на кризата, пред които е изправен Йемен – хуманитарна, на сигурността и политическа.

„Сегашната хуманитарна криза е една от най-тежките. Въпреки това настоящата дипломатическа намеса не отразява тази реалност. Важно е да бъде отправен призив към държавите-членки и към цялата международна общност за подкрепа на ревизирания план за хуманитарна помощ за Йемен“, настоя Мария Габриел.

В областта на сигурността, тя подчерта съществуващата двойна заплаха. Празнината, създадена от провалената държава и гражданската война, вече се използва от Ал Кайда и ИДИЛ.  Понастоящем рискът се крие в разпространението на несигурност в съседни райони, защото Йемен се явява своебразна връзка между Арабския полуостров и Африка. В този контекст Мария Габриел предупреди, че ЕС трябва да предвиди потенциалния риск и направи повече от помощта, предоставена на Сомалия и Джибути, за да се справят с бежанската вълна от Йемен.

Зам.-председателят на Групата на ЕНП наблегна на необходимостта ЕС да бъде ключов играч от политическа гледна точка. «Трябва да подкрепим усилията на ООН за започване на преговорите без забавяне и за запазването на Йемен като важен приоритет в дневния ред. В средносрочен и дългосрочен план имаме нужда от по-нататъшно укрепване на политическите ни отношения със страните от Персийския залив и Арабската лига, така че да бъде изградено истинско партньорство. В противен случай ще се окаже, че сме неспособни да извлечем поука от другите конфликти, възникнали в държавите от Арабската пролет», заключи Мария Габриел.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.