Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
ЕК предлага да засили обмена на данни от регистрите за съдимост относно гражданите на държави извън ЕС
Европейската комисия предложи да улесни обмена в ЕС на данни от регистрите за съдимост относно граждани на трети държави като осъвремени Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS), съобщава Рапид.
Днес Европейската комисия предложи да улесни обмена в ЕС на данни от регистрите за съдимост относно граждани на трети държави като осъвремени Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS). Това е едно от основните действия, предвидени в Европейската програма за сигурност, която има за цел да подобри сътрудничеството между националните органи в борбата с тероризма и другите форми на тежка трансгранична престъпност. Тази инициатива ще гарантира, че потенциалът на системата ECRIS, която вече се използва широко за обмен на данни от регистрите за съдимост относно граждани на ЕС, ще се използва в най-пълна степен.
Вера Йоурова, комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете, заяви: „Терористичните атаки в Париж през ноември потвърдиха спешната нужда от по-солидно и ефективно съдебно сътрудничество в целия ЕС. ECRIS е важен инструмент за борба с трансграничната престъпност, тъй като позволява на държавите членки да обменят информация за предишни присъди навсякъде в ЕС. Днес предлагаме осъвременяване на системата с цел осигуряване на по-лесен достъп до присъдите срещу граждани на трети държави. Съдиите, прокурорите или полицейските служители ще разполагат с по-добър инструментариум за осъществяване на сътрудничество на равнище ЕС, което ще гарантира сигурността на всички граждани на територията на Съюза.“ Посредством включването на пръстови отпечатъци на граждани на държави извън ЕС ще разполагаме с ефикасен инструмент за борба срещу използването на фалшива самоличност.“
ECRIS, създадена през 2012 г., дава възможност на националните съдебни органи да получават информация относно наличието на предишни присъди, издадени в други държави членки, за целите на съдебни производства или за други цели, като например наказателни разследвания. Това дава възможност за бърза и ефективна обмяна на информация между националните органи, която допринася за по-успешното предотвратяване на трансграничната престъпност и тероризма и борба с тези явления. Понастоящем държавите членки изпращат посредством ECRIS около 288 000 искания годишно за информация относно предишни присъди, издадени на територията на ЕС.
Като част от Европейската програма за сигурност Комисията взема мерки за адаптиране към новите и променящи се заплахи посредством осигуряване на лесен достъп в ECRIS до информацията относно присъдите срещу граждани на трети държави, постановени в ЕС. Това ще гарантира ефикасен обмен на данните от регистрите за съдимост както по отношение на гражданите на ЕС, така и на гражданите на трети държави, което ще доведе до следните ползи:
Гарантиране на по-голяма сигурност за всички граждани на територията на ЕС: Подобряването на обмена на информация между националните органи ще допринесе за по-добра и по-бърза борба с престъпните и терористични дейности, за да се подобри безопасността на гражданите в целия ЕС.
Засилване и подобряване на съдебното сътрудничество: Опростеното търсене в регистрите за съдимост на информация за гражданите на трети държави ще насърчи националните органи да използват в по-голяма степен ECRIS.
Намаляване на разноските и подобряване на ефективността: Вследствие на включването в системата ECRIS на индекс на издадените присъди срещу граждани на трети държави, държавите членки, които търсят информация за предишни присъди на граждани на трети държави, вече няма да се налага да изпращат запитвания до всички държави членки. Това намалява разноските и административната тежест за националните органи. За гражданите на държави извън ЕС също ще бъде по-лесно да покажат, че са неосъждани (напр. за целите на наемане на работа).
По-лесно установяване на самоличността на лицата посредством обмен на пръстови отпечатъци: Данните за пръстовите отпечатъци ще бъдат част от информацията от регистрите за съдимост, която ще се обменя, с цел преодоляване на трудностите при правилното идентифициране на гражданите на трети държави и борба срещу използването на фалшива самоличност.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.