Вие сте тук

Мария Габриел: Мирните преговори за Сирия и подобряването на хуманитарната ситуация в страната трябва да се развиват едновременно

сряда, 20 Януари, 2016 - 13:12

Предизвикателството за ЕС по отношение на Сирия е да се гарантира постигането на напредък на политическо и хуманитарно ниво. Регионалният доверителен фонд на ЕС за Сирия (т. нар. фонд „Мадад“), създаден с цел осигуряване на съгласуван и съвместен регионален отговор на кризата в страната, е от изключителна важност. Справянето с хуманитарната криза днес означава предвиждане на случващото се в утрешния ден. Държавите-членки трябва да дадат своя финансов принос към фонда, тъй като той дава отговор на бежанската криза. Това заяви зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент относно евро-средиземноморските отношения Мария Габриел по време на пленарен дебат с Върховния представител на ЕС за продължаващата сирийска криза.

Конфликтът в Сирия взе много жертви. Повече от 250 000 хора загубиха живота си, над 4 милиона сирийски граждани бяха принудени да потърсят закрила в съседни държави и още 7,6 милиона души са вътрешно разселените лица. В рамките на дебата бе обсъдена настоящата ситуация в страната с оглед предстоящите мирни преговори в Женева.

Мария Габриел отбеляза, че политическият процес трябва да има отражение върху развитието на място и да се извършва паралелно с прекратяване на огъня. Така ще се избегне бездната между желанията на сирийския народ от една страна и договореното от представителите споразумение от друга. Във връзка с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 18 декември 2015 г., която призовава в преговорите да бъдат включени всички заинтересовани страни, тя припомни решаващата роля на жените. „Трябва да гарантираме пълноправното участие на жените, тъй като те са ключов елемент за успеха на прехода, както и инвестиция в бъдещето на Сирия“, настоя Мария Габриел.

Накрая тя отправи призив за по-активни действия отвъд сирийския конфликт и миграционната криза. „Нужно е да подпомогнем решаването на настоящата криза, но също така трябва да засилим в бъдеще сътрудничеството на всички равнища с нашите ключови партньори като Йордания и Ливан. Това е една поуките, които следва да си извадим от конфликта“, заключи зам.-председателят на Групата на ЕНП Мария Габриел.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.