Вие сте тук

Шефът на Фронтекс настоява за основни промени

понеделник, 5 Октомври, 2015 - 14:52

Шефът на граничната служба на  ЕС пледира за цялостни промени в начина, по който Европа се справя с имигрантската криза, като разкри, че 630 000 души са преминали границите незаконно за една година, предаде АФП.

„Регистрирахме около 630 000 незаконни преминавания на границата от края на септември“ – сподели в интервю изпълнителният директор на Фронтекс, Фабрис Леджери.

„Страните членки трябва да разберат, че вместо да разполагат стотици полицаи в техните национални граници, ще бъде по-полезно да ги изпращат на външната граница на ЕС“ - каза той.

„Действителната граница“ – добави той, „е Лампедуза, Лесбос и Мелиля“, назовавайки някои от епицентровете на имигрантската и бежанската криза в Европа.

„Ако всяка страна членка управлява кризата сама, без да се съгласува със съседките си, имигрантският поток ще се препраща от една държава на друга, за сметка на всички.“

Докато удвояването на броят на персонала във Фронтекс, разпределен по гръцката граница беше напредък, той каза, че „ако имахме хиляда или две хиляди пазачи на европейската граница да помагат на гръцките власти, това щеше да има забележителен ефект върху кризата там.“

Докато Европа разчита на огромни нови лагери в „горещите точки” в Гърция и Италия да държат имигрантите, докато исканията им за убежище се обработват, той твърди, че средно само „39 процента от заповедите за депортиране са приложени“ – повечето от тях защото родните страни на имигрантите отказват да ги приемат обратно.

„Нека бъдем реалисти – ако искаме да изпращаме нелегални имигранти обратно в страните им, ще ни се наложи да ги задържаме в горещите точки“ – каза Леджери.

Той отхвърли създаването на европейски граничари, предложено от Жан-Клод Юнкер като „неосъществимо в средносрочен план.“

„Трябва да достигнем по-обединено управление на нашите граници… което ще позволи на Фронтекс в определени случаи да се намесва в криза без да чака позволението страните членки“ – настоя той.

Леджери предсказа, че „имигрантският натиск ще бъде дългосрочно предизвикателство“, дори ако „през следващата година успеем да въведем контрол година върху бруталният, безпрецедентен бежански наплив.“

„Аз не виждам краткосрочно решение в Сирия илина Сомалийския полуостров“ – каза той, „или в разликата в развитие между Европа и Субсахарска Африка“ – области, от които прииждат много от тези, които търсят по-добър живот в Европа.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.