Вие сте тук

Европейските вътрешни министри отново ще обсъдят бежанците

сряда, 16 Септември, 2015 - 09:45

Вътрешните министри на страните-членки на ЕС ще се съберат на извънредна среща на 22-и септември, за да обсъдят мигрантската криза. По-рано лидерите на Германия и Австрия поискаха свикване на спешна среща на върха на ЕС за решаване на кризата с бежанците, съобщава БНР.

Външният министър на Люксембург Жан Аселборн, чиято страна е ротационен председател на Общността разкритикува призива на Берлин и Виена.

Ние не сме в Африканския съюз, заяви Аселборн и добави, че европейските правила трябва да се спазват и да се позволи първо на вътрешните министри да си свършат работата. На заседанието си в понеделник министрите не постигнаха съгласие за подхода за справянето с мигрантската криза.

Междувременно председателят на Европейския парламент Мартин Шулц съобщи, че ще предложи въпросът за разселването на мигрантите да бъде включен като извънредна точка в програмата на днешната еднодневна сесия на евродепутатите в Брюксел. Предложението на Европейската комисия за разселването на 120 хиляди мигранти се предвижда да залегне в дневния ред, заради своя неотложен характер. Гласуването на Европарламента по този въпрос е насрочено за утре.

От своя страна Съветът на Европа, в който членуват 47 държави, обяви, че ще поиска обяснения от унгарския премиер Виктор Орбан за законите, приети от неговата страна, за да се справи с миграционния поток. Унгария прие нови мерки за сдържане на потока от мигранти, затваряйки цялата си граница със Сърбия. Будапеща има намерение да издигне и друга стена по границата с Румъния. Тези намерения бяха подложени на остри критики от румънския премиер Виктор Понта, който заяви, че "в сърцето на Европа има политически ръководители, които не са по-добри от тези в Сирия, Либия или в други страни, от които бягат бежанците".

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.