Вие сте тук

Латвия представи плановете си начело на Съвета

сряда, 14 Януари, 2015 - 17:01

След неотдавнашните терористични атаки във Франция е важно да защитим европейските ценности, заяви латвийската министър-председателка Лаймдота Страуюма в дебат на 14 януари в ЕП за приоритетите на Рига по време на шестмесечното председателство на Съвета на ЕС. Някои депутати приветстваха ангажимента за законодателство за ползването на данните за авиопътниците за целите на сигурността, други настояха за подкрепа за инвестициите и икономическия растеж, както и за доизграждане на дигиталния пазар, съобщават от ЕП.

Г-жа Страуюма обяви, че целите на латвийското председателство са "конкурентна, цифрова и силна в международен план Европа". Тя каза: "Ние целим да защитим европейските ценности - свободите, сигурността, правосъдието и толерантността, които характеризират Европа. Бих искала да укрепим нашето сътрудничество и да създадем синхронизирани действия и програма между Съвета и Парламента."

"Латвийското председателство е символ на помирението в европейската история; преди трийсет години никой не би могъл да си го представи", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той обяви подкрепата на Комисията за цели като създаването на работни места и растеж, рестартирането на инвестициите, задълбочаването на икономическия и паричния съюз и доизграждането на единния дигитален пазар.

Икономическото възстановяване на Латвия след крайно тежката 2009 г. е "лъч надежда в ЕС", заяви Манфред Вебер (ЕНП, Германия). Той обеща подкрепа от своята група за законодателството за данните на авиопътниците и мерки за стимулиране на растежа и заетостта.

Джани Питела (С&Д, Италия) се обяви за нов подход в областта на сигурността: "Ние трябва да отговорим на въпроса за защитата на нашите граждани. Трябва да преодолеем съпротивата на страните членки и да създадем регионална стратегия за премахване на тероризма".

Робертс Зиле (ЕКР, Латвия) обърна внимание на конфликта в Украйна: "Една стабилна, свободна и демократична Украйна би била важен модел за следване за други партньорски страни. Това би ни позволило да засилим сътрудничеството си с други партньори от Евразия."

Софи ин ’т Велд (АЛДЕ, Холандия) се обяви за приемането на директива за равна защита от дискриминация по различни признаци и добави, че приемането на европейско законодателство би било най-добрият отговор на хомофобията.

Според Димитриос Пападимулис (ЕОЛ/СЗЛ, Гърция) Европа трябва да търси решения на натрупаните проблеми чрез дипломация и демокрация. "В наш интерес е да намаляваме напрежението, да градим приятелски отношения върху принципите на демокрацията".

Филип Ламбертс (Зелени/ЕСА, Белгия) прикани Латвия да ревизира програмата си: "Дали сме избрани тук, за да удовлетворяваме пазарите?", попита той и посочи, че ЕС трябва по-скоро да укрепва доверието на гражданите си с политика за споделен просперитет.

Големите страни имат силно влияние върху програмите на председателствата от малки страни, заяви Роландас Паксас (ЕСПД, Литва). "Имаме нужда от европейска стратегия за сигурност, от работни места и растеж, но на първо място от общ енергиен пазар", каза той.

Ивета Григуле (независима, Латвия) изтъкна въпроса за отношенията с Централна Азия. Страните от този регион "имат нужда от нашата подкрепа и внимание, за да им помогнем да балансират усилващия се руски натиск", посочи тя.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.