Вие сте тук

ЕП прие Бюджет 2015 и коригиращия бюджет за 2014 г.

сряда, 17 Декември, 2014 - 14:47

Парламентът гласува днес проектобюджета на ЕС за 2015 г. и изменението на бюджета за 2014 г. Бюджет 2015 предвижда 145,32 млрд. евро за поети задължени и 141,21 млрд. евро за плащания. 4,25 млрд. евро са предвидени за уреждане на неизплатени сметки, останали от 2014 година, съобщават от ЕП.

„Ясно е, че сумите, които трябва да приемем, в най-добрия случай само ще стабилизират нивото на европейския дълг. Това, което ми дава надежда е планът за намаляване на количеството на неплатените сметки“, заяви председателят на комисията за бюджети г-н Жан Артюи (АЛДЕ, Франция) по време на заключителния дебат на 16 декември. „Правителствата са поели политически ангажименти, но след това не са платили дължимото. Трябва ли да припомняме отново, че плащанията са само техническа последица от поетите ангажименти?“, запита той.

Приоритет на Парламента беше да осигури достатъчно средства, за да се платят най-належащите сметки към фирми, работещи по европейски проекти в страните членки, да създаде подробен план за изчистване за натрупаните стари задължения, както и да осигури инвестиции за финансиране на приоритетни области.

Преговарящите за бюджета извоюваха допълнителни средства, за да се изплатят задълженията към изпълнители по европейски проекти като местни организации, неправителствени организации и малки фирми. Постигнатият компромис за Бюджет 2015 защитава плащанията към бенефициенти в областите, които бяха най-силно засегнати от забавянията.

По настояване на Парламента, Европейската комисия ще трябва да представи  план за изплащането на закъснелите задължения, които възлизаха на 23,4 млрд. евро към края на 2013 г. и се очаква да достигнат 25 млрд. евро до края на 2014 г. според последните прогнози на Комисията. Планът ще постави „устойчив праг“, който неплатените суми не бива до надхвърлят в бъдеще.

Парламентът поиска всичките 8,88 млрд. евро извънредни постъпления, натрупани от глоби на фирми за нелоялна конкуренция, да бъдат пренасочени за изплащане на изостаналите задължения. Страните членки обаче се съгласиха да използват 3,53 млрд. евро от тази сума за целта, а остатъка да пренасочат към националните си бюджети.

Парламентът успя да намали с 0,5 млрд. евро съкращенията в плащанията, предложени от Съвета, засягащи предимно конкурентоспособността, гражданството и външните работи. Договорени бяха и 45 млн. евро повече за програмата на ЕС за научноизследователска и развойна дейност Хоризонт 2020 и 16 млн. евро повече за образователната програма Erasmus +.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.