Вие сте тук

Първо кацане на Airbus A380 в София

сряда, 5 Октомври, 2016 - 15:00
Тема: 

Подготовката за едно от най-големите авиационни събития в България е в разгара си. През следващата седмица в неделя, 16 октомври 2016 г., Airbus A380 на Lufthansa ще лети за първи път до летище София и щеимачетиричасов престой в столицата. Най-големият пътнически самолет в света ще осъществи специален полет от Франкфурт с очакван час на заминаванев 09:50 часа сутринта (местно време) ище кацне в София приблизително около 13:00 часа (местно време).

По случай 16 октомври – Празник на авиацията и Военновъздушните сили,  Командването на ВВС организира ден на отворени врати в авиобаза Враждебна на 16 октомври от 12:00 до 17:30 часа. Благодарение на това, присъстващите ще могат да разгледат статичен показ на авиационна техника – самолети Спартан, Ан-30, Л-410 и Ан-26, както и да наблюдават ниското прелитане и кацане на самолет Airbus A380 с добра видимост към пистата на летище София.

Старши първи офицер Марио Бакалов, българският пилот на A380 в Lufthansa, и капитан Раймунд Мюлер, ще бъдат част от летателния екипаж и ще управляват А380 от Франкфурт до София. "Винаги е било моя мечта да пилотирам най-големия пътнически самолет в света до моята родна страна и на 16 октомври тази мечта ще се сбъдне," казва г-н Бакалов. Трасето с дължина 1,400 км. ще бъде прелетяно вероятно над Южна Германия, Австрия, Унгария или Словения, и Сърбия, преди самолетът да навлезе в българското въздушно пространство и кацне на Летище София. Стандартното полетно време е около 1:50 ч. Летище София е готово за A380: размерите на полосата позволяват на A380 да кацне и да излети нормално.

Цялото събитие се организира в партньорство с Луфтханза Техник и Летище София.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Проект "Столица Европа" се изпълнява с финансовата подкрепата на Столична община Програма Европа, 2016 г. от Фондация „Център за модернизиране на политики”

Цялата отговорност за съдържанието на тази страница се носи от Фондация „Център за модернизиране на политики” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че отразява официалното становище на Столична община.