Вие сте тук

Покана за предложения по „Подкрепа за мерките за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС“

понеделник, 28 Август, 2017 - 10:46
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС е публикувана покана за представяне на предложения по „Подкрепа за мерките за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС“. Европейската комисия цели подбиране на потенциални бенефициенти за изпълнението на редица мерки за информиране, съфинансирани от ЕС. Основната цел е предоставянето на подкрепа за генерирането и разпространението на информация и съдържание, свързани с политиката на сближаване на ЕС, като същевременно се зачита изцяло редакторската независимост на участващите страни.

Конкретните цели на тази покана са:

  • насърчаване и стимулиране на по-добро разбиране за ролята на политиката на сближаване в подкрепа на всички региони на ЕС;
  • повишаване на осведомеността относно проектите, финансирани от ЕС – в частност чрез политиката на сближаване – и на тяхното отражение върху живота на хората;
  • разпространяване на информация и насърчаване на открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите от нея, нейната роля в осъществяването на политическите приоритети на ЕС и бъдещето ѝ;
  • насърчаване на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване, и стимулиране на участието на гражданите при определяне на приоритетите за бъдещето на тази политика.

Допустимите заявители (водещ заявител и съзаявители, както и свързаните с тях субекти, ако има такива) трябва да са юридически лица, установени и регистрирани в държава членка на ЕС. Примери за допустими заявители:

  • медийни организации/новинарски агенции (телевизия, радио, печатни медии, онлайн медии, нови медии, съчетание от различни медии);
  • организации с нестопанска цел;
  • университети и образователни институции;
  • изследователски центрове и мозъчни тръстове;
  • публични органи (национални, регионални и местни), които не са управляващи органи.

Физическите лица, както и субектите, създадени единствено с цел изпълнение на проектите в рамките на тази покана, не са допустими заявители.

Общият бюджет за съфинансирането на информационни мерки по настоящата покана възлиза на 4 000 000 евро.

Размерът на безвъзмездните средства е минимум 70 000 евро и максимум 500 000 евро. Максималният размер на безвъзмездните средства не може да бъде надвишен. Безвъзмездните средства от ЕС са под формата на възстановяване до 80 % на действителните допустими разходи по дейността. Заявителите трябва да гарантират, че покриват със собствени ресурси съфинансирането на оставащата сума.

Ориентировъчният срок на дейностите следва да бъде 12 месеца (1 февруари 2018 г. - 31 януари 2019 г.).

Крайният срок за подаване на заявленията е 16 октомври 2017 г.

Формулярите за заявление, както и допълнителна информация относно поканата се съдържат в Указанията за заявителите, достъпни на адрес:

http://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal

Заявленията трябва да отговарят на изискванията, посочени в гореспоменатите Указания за заявителите.

Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите оттук:

Покана за представяне на предложения – „Подкрепа за мерките за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС“ (411.58 KB, PDF)

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.