Вие сте тук

Препоръки към българските граждани, пътуващи за Украйна

сряда, 17 Август, 2016 - 12:12
Тема: 

Във връзка с нарасналото обществено напрежение, характеризиращо се с протести в големите украински градове и предвид влошената криминогенна обстановка, Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани, пътуващи за Украйна, следното:

- преди да предприемат пътуване до Украйна да се регистрират на сайта на МВнР в рубриката „Пътувам за …“ или в българските дипломатически представителства, като посочат периода и мястото на пребиваване и оставят телефон за връзка. Така ще могат да получат и актуална информация за обстановката в страната;

- да носят винаги със себе си валиден паспорт, като в никакъв случай не оставят вещите и документите си без надзор;

- при пътуване с автомобил да спират само на добре осветени и оживени места по пътя и да не оставят привлекателни и скъпи вещи в салона на автомобила, след напускането му, както и своите документи и пари;

- често криминални групи създават ситуация (инсцениране на сбиване, катастрофа, припадане или друг нещастен случай), за да притъпят вниманието на чужденеца и да откраднат незабелязано вещи, пари и документи, поради което при попадане в подобна ситуация българските граждани следва да бъдат бдителни и предпазливи;

- следва да се избягва присъствието в районите на масови обществени прояви (протести, митинги и др.);

- препоръчително е преди посещението в страната българските граждани да имат записани дежурните телефони на консулска служба Киев и ГК - Одеса.

При необходимост, българските граждани могат да се обръщат за допълнителна информация и съдействие към посолството на Република България в Киев и Генералното консулство в Одеса:

Посолство на Република България в Украйна
Адрес: П.К. 01023, гр. Киев, Украйна, ул. „Госпитальная” № 1
Телефон: +38044 246 72 37; +38044246 76 72
Факс: +38044 235 51 19
Дежурни телефони в извънработно време: +380442467237;+380442467672
Консулска служба
Факс: +38044 234 99 29
Е-mail: Embassy.Kiev@mfa.bg
Website: www.mfa.bg/embassies/ukraine

Генерално консулство на Република България в Одеса, Украйна
Адрес: 65062, Украйна, гр. Одеса, ул. „Посмитного”, 9
Телефон: +38 048 746 65 54; +38 048 746 65 58
Факс: +38 048 746 65 48
Дежурни телефони в извънработно време: +38 098 205-18-60;
Консулска служба
Телефон: +38 048 746 63 39 (По -  Пт, 14.00 - 16.00 ч.) 
Е-mail: Consulate.Odessa@mfa.bg
Website: www.mfa.bg/embassies/ukrainegc

Портал ЕВРОПА напомня на всички български граждани, че като европейски граждани, могат да потърсят съдействие и в дипломатическите представителства на другите държави-членки на ЕС, ако се намират в държава или град без българско представителство.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.