Вие сте тук

Ева Паунова: Планът „Юнкер“ предоставя 450млнлева за малкия и среден бизнес в България

сряда, 15 Юни, 2016 - 13:00

„Сключените споразумения между Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), част от Плана „Юнкер“, и финансови посредници в България ще осигурят 450 млн.лева за няколкохилядималки и средни предприятия. За да се възползваме от тези средства е важно да предоставим възможно най-много информация и съдействие за бизнеса чрез регионални консултантски услуги“. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Паунова, която е докладчик за Групата на ЕНП в комисията по Вътрешен пазар и защита на потребителите относно напредъка по ЕФСИ, по време на дебат по темата в Европейския парламент. В събитието „Първите шест месеца от Инвестиционния план за Европа“се включиха изпълнителният директор на ЕФСИ ВилхемМолтерер, евродепутатите ОтмарКарас (Австрия) и УдоБулман (Германия), както и генералният секретар на Европейската асоциация на малките и средни предприятия (UEAPME)Петър Фарос.

ЕФСИ финансира проекти в сферите на енергетиката, дигиталните технологии, иновациите и инфраструктурата, както и малките и средни предприятия (МСП) чрез специален прозорец за МСП. Ева Паунова подчерта, че България страната ни отбелязва значителни успехи в МСП сектора: „България е една от първите страни с четири споразумения между ЕФСИ и финансови посредници. На водещо място сме по подадени проекти в инвестиционния портал за проекти, както и по запитвания към европейския консултантски хъб. Това демонстрира, че бизнесът ни търси специализирана помощ за реализацията на своитеидеи“, поясни Паунова.ВилхемМолтерер, изпълнителен директор на ЕФСИ,също подчерта важността на консултантския и регулаторния елемент на инвестиционния план. „България действително е класически образец за изграждането на локални информационни структури, които са ключови за ефективното използване на средствата по ЕФСИ от малкия бизнес“, коментира г-н Молтерер.

Австрийският евродепутат ОтмарКарасотбеляза, че прозорецът за МСП е най-активният елемент от фонда за стратегически инвестиции. „До сега за малкия бизнес в ЕС са предоставени гаранции от 7.8 милиарда евро, които ще бъдат в помощ на 45 000 предприятия“, поясни той.Ева Паунова напомни, че ЕФСИ не е просто допълнение към европейските фондове - това е инструмент за финансиране на проекти с по-висок рисков профил. „България се справя успешно в прозореца за МСП, но трябва да работим върху изграждането на големи проекти с потенциал за получаване на финансова подкрепа по Плана“, заяви българският евродепутат.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.