Вие сте тук

Депутати от Комисията по регионално развитие на ЕП на посещение в Пловдив и Смолян

сряда, 1 Юни, 2016 - 09:42

Делегация от депутати от Европейския парламент ще проведе работно посещение в Смолян и Пловдив на 1―3 юни 2016 г. В рамките на посещението се организира конференция на тема „Предимства и недостатъци на политиката по сближаване в България“. Събитието ще се състои на 2 юни 2016 г. от 16.15 ч. в конферентната зала на хотел „Санкт Петербург“ в град Пловдив (бул. „България“ № 97). Сред участниците ще бъдат евродепутатите Илияна Йотова (С&Д), Констанце Крел (С&Д, Германия), Лилиана Родригеш (С&Д, Португалия), Тонино Пицула (С&Д, Хърватия) и Андрей Новаков (ЕНП). Събитието е отворено за граждани и ще бъде предавано на живо на сайта на Информационното бюро на ЕП в България www.europarl.bg.  

Посещението на депутатите от ЕП се организира по инициатива на Илияна Йотова, като делегацията ще посети и град Смолян, където ще бъде запозната с примери за успешни проекти, както и с възможностите за използване на европейски средства във високопланинските региони.

Сред присъстващите на събитието в Пловдив ще бъдат кметът на Пловдив Иван Тотев, кметът на град Троян Донка Михайлова, заместник-председателят на Комисията по регионално развитие в Народното събрание Дора Янкова и народни представители от област Пловдив. На конференцията ще бъде обсъден изминалият програмен период за еврофондовете до 2013 г., постигнатите резултати и възможните поуки, както и настоящето и бъдеще приложение на европейските фондове за сближаване в България.

Илияна Йотова е докладчик за планинските региони в Комисията по регионално развитие на ЕП и целта на нейната инициатива са допълнителни целеви инвестиции в планините на ЕС от европейските фондове и програми. Докладът беше приет на 11 май с огромно мнозинство в Европейския парламент и в него се отстоява позицията, че на планинските региони трябва да бъде отделено специално внимание в следващия програмен период. Най-сериозният проблем според докладчика е обезлюдяването на планините, което не позволява осъществяването на техния пълен икономически потенциал пречи на ефективното използване на природните им ресурси. Илияна Йотова смята, че развитието на тези региони може най-добре да бъде постигнато чрез инвестиции в малките и средни предприятия, зелената икономика, дуалното образование и развитието на бърз и достъпен интернет

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.