Вие сте тук

ЕП призовава държавите членки за по-добра защита на жертвите на трафик на хора

петък, 13 Май, 2016 - 10:57

Държавите членки трябва да правят повече за защитата на жертвите на трафик на хора, особено жените. Те трябва да прилагат превенция, специфична за пола, както и помощ и подкрепа за жертвите. Това казват евродепутатите в резолюция, гласувана в четвъртък. Текстът посочва също така, че законодателството на ЕС в тази сфера не се прилага правилно.

„Има напредък в борбата срещу международните групировки за трафик на хора, но прекалено често на жертвите не се оказва помощта, на която те имат право по силата на законите на ЕС“, заяви Катрин Биърдър (АЛДЕ, Великобритания). „Мерки за справяне с тази подла търговия трябва да се прилагат от националите правителства в целия ЕС. Това включва правилното събиране на статистически данни и разпознаването на жертви, за да имаме по-ясна представа за реалната картина“, добави тя.

Резолюцията, одобрена с 391 гласа „за“, 43 „против“ и 53 „въздържал се“, подчертава, че Европейската комисия не е успяла да спази графика за изготвяне на доклад с оценка на степента, в която държавите членки са предприели необходимите мерки за спазване на директивата.

 Според Европол, около 10 000 непридружени деца са изчезнали след пристигането им в ЕС през 2015 г. Децата трябва да бъдат регистрирани в момента на тяхното пристигане и включени в системите за защита на детето, се казва в текста.

За да се обезсърчи и намали търсенето на трафика с цел сексуална експлоатация, евродепутатите подчертават, че наказателната тежест трябва да бъде прехвърлена по-скоро към тези, които купуват сексуални услуги на жертвите на трафик на хора, а не върху онези, които ги продават.

Евродепутатите призовават държавите членки да осигурят на полицията, съдебната система, медицинският персонал и социалните работници необходимото обучение, за да могат бързо да идентифицират уязвимите жертви и да им предлагат нужната подкрепа. Това включва безопасно краткосрочно и дългосрочно настаняване, здравни грижи и лечение, услуги за писмен и устен превод, правни средства за защита, включително и с цел предявяване на иск за обезщетение, и възстановителен период от най-малко 30 дни.

За да може да се гарантира, че подкрепата и помощта са оказани, държавите членки трябва да предоставят на жертвите  разрешение за пребиваване и достъп до пазара на труда в държавата членка, в която са станали обект на трафик

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.