Вие сте тук

ЕК предлага по-добра защита на работниците от канцерогенни химикали

петък, 13 Май, 2016 - 14:29

Ракът е на първо място сред причините за смъртни случаи, свързани с работата в ЕС. На него се дължат 53 % от всички случаи и съответно той представлява най-големият риск за здравето на работниците в Европейския съюз, съобщава Рапид.

За да се подобри защитата на работниците от канцерогенни химични вещества, днес Комисията предлага промени в Директивата относно канцерогените и мутагените  с цел да се ограничи излагането на 13 канцерогенни химични вещества на работното място.

Европейският комисар по заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариан Тейсен заяви: „Ракът засяга в огромна степен работниците, техните семейства, промишлеността и обществото. С това предложение ще спасим 100 000 човешки живота през следващите 50 години. Защитата на работниците стои в основата на ангажимента на Комисията за изграждане на една силна социална Европа.“

По-конкретно Комисията предлага да бъде ограничена експозицията на 13 канцерогенни химични вещества, като в Директивата относно канцерогените и мутагените се включат нови или изменени гранични стойности. С тези гранични стойности се определя максимална концентрация за наличието на даден химически канцероген във въздуха на работното място. Предложението се основава на научни доказателства и е резултат от обширни обсъждания с учени, работодатели, работници, представители на държавите членки и инспектори по труда.

Конкретен пример за нов химичен агент, който ще бъде добавен, е „респирабилен кристален силициев диоксид“, който Комисията предлага да включи в директивата като „вещество, получено от процес“, т.е. прах, получен при работните процеси, напр. в минното дело, каменодобива или прокопаването на тунели, или при рязане, раздробяване или смилане на материали, съдържащи силициев диоксид, като бетон, тухли или камък. Въпреки че някои предприятия, като разполагат с подкрепата на специални споразумения между социалните партньори, упражняват добър контрол на концентрациите във въздуха на този химикал, той е една от основните причини за белодробни заболявания като силикоза и професионално заболяване от рак на белия дроб. С предложението на Комисията ще бъдат защитени работниците в целия ЕС, включително тези в строителния сектор, в който са заети близо 70 % от всички работници, изложени на „респирабилен кристален силициев диоксид“.

Въвеждането на тези гранични стойности ще доведе до по-малко случаи на професионални заболявания от рак. Освен това, с установените от ЕС гранични стойности се подобрява съгласуваността, като се определят еднакви условия на конкуренция за всички ползватели и обща цел за работодателите, работниците и правоприлагащите органи. Следователно предложението води до изграждането на по-ефективна система за защита на здравето на работниците и до по-справедливи условия в рамките на единния пазар.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.