Вие сте тук

ЕК предлага отпадане на визовия режим с Турция и Косово

сряда, 4 Май, 2016 - 15:45

Европейската комисия подкрепи отмяната на визовия режим за граждани на Турция и предлага на Европейския парламент и на Съвета на ЕС да го отмени, съобщи заместник-председателят на Комисията Франс Тимерманс, цитиран от БНР. Той отбеляза, че Турция все още не е изпълнила пет от 72-те изисквания, необходими за въвеждането на безвизов режим, но очаква това да се случи в ускорен порядък. Предложението на ЕК е визите да отпаднат от юни тази година. Тимерманс уточни, че се въвежда и механизъм за "бърза отмяна" на виза, ако съответното европейско правителство прецени, че има проблем. 

През последните седмици Турция постигна забележителен напредък. Предстои още работа и тя трябва да се свърши бързо, но ако Турция задържи постигнатото и продължи със същото темпо, могат да изпълнят останалите изисквания.

Турция все още не е привела антитерористичното си законодателство съгласно стандартите на Съвета на Европа за спазване на човешките права. Тя закъснява и с реформата на антикорупционните си закони, защитата на личните данни, съдебното сътрудничество и връзките с Европол. 6-ият неизпълнен критерий обаче ще отнеме повече време, уточни Тимерманс:

На Турция се дава време до края на годината, за да подобри своите паспорти така, че да покрият най-новите биометрични стандарти. До тогава нито един турски гражданин няма да влезе в ЕС без виза, освен ако няма биометричен паспорт с електронни данни за снимката и пръстовите му отпечатъци.

На практика много малко турски граждани ще могат да се възползват от безвизовия режим, защото в Шенгенското пространство без пропуск ще могат да пътуват само хора с модерни паспорти с биометрични данни, които не са въведени повсеместно в Турция. 

Днес Европейската комисия внася и предложение до Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент да премахнат визовите изисквания за жителите на Косово, като така Косово преминава в безвизовия списък за краткосрочни пребивавания в Шенгенската зона. Предложението е представено заедно с положителната оценка, с която Комисията потвърждава, че Косово е изпълнило изискванията на пътната си карта за визова либерализация, предаде Рапид.

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви: „Придържайки се към поетите ангажименти, днес предлагаме безвизово пътуване в ЕС за жителите на Косово, притежаващи биометрични паспорти. Това ще улесни контактите между хората, ще насърчи бизнеса и ще укрепи социалните и културни връзки между ЕС и Косово. Предложението идва в резултат на усилената работа и на увенчаните с успех усилия на властите в Косово за провеждане на мащабни и трудни реформи в областта на правосъдието и вътрешните работи, които засягат също правовата държава и съдебната реформа. Знам колко важно е безвизовото пътуване за жителите на Косово и съм удовлетворен от постигнатия напредък. Надявам се, че Европейският парламент и Съветът ще приемат много скоро предложението ни."

В днешния си доклад за напредъка Комисията потвърждава, че Косово е изпълнило всички изисквания на пътната си карта за визова либерализация, като се подразбира, че до приемането на предложението от Европейския парламент и Съвета, Косово ще е ратифицирало споразумението с Черна гора за границите и ще е дало още убедителни доказателства за опита си и за резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията.

Текущото изпълнение от страна на Косово на всички изисквания, включени в четирите тематични модула на пътната карта за визова либерализация, включително за реинтеграцията и обратното приемане, ще бъде обект на наблюдение в рамките на механизъм за мониторинг след визовата либерализация, на процеса за стабилизиране и асоцииране и, ако е необходимо, чрез други специални механизми за последващо наблюдение.

След приемане на предложението от Европейския парламент и Съвета, жителите на Косово, притежаващи биометрични паспорти, повече няма да имат нужда от виза за краткосрочно пребиваване до 90 дни във всички държави членки, включително четирите държави, асоциирани към Шенген (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария), но с изключение на Ирландия и Обединеното кралство. Отпадат само визите за краткосрочно пребиваване до 90 дни, в рамките на период от 180 дни, с цел бизнес, туризъм или по семейни причини. Гражданите на ЕС вече пътуват до Косово без визи.

Другите условия за влизане в Шенгенската зона ще продължат да се прилагат, включително необходимостта да се докаже наличието на достатъчно финансови средства и целта на пътуването. Отпадането на визите не дава право на работа в ЕС.

Както за всички държави, изброени в приложение II към Визовия регламент и чиито граждани могат да пътуват без виза за Европа, защитната клауза, въведена в началото на 2014 г., ще се прилага и към безвизовите пътувания на жителите на Косово. Като се имат предвид неотдавнашните дискусии с държавите членки относно визовата политика на ЕС като цяло, Комисията предложи днес засилването на този механизъм за суспендиране, за да бъдат улеснени държавите членки при уведомяването за обстоятелства, които водят до евентуално суспендиране и са повод Комисията да задейства механизма по собствена инициатива.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.