Вие сте тук

ЕС ще подпомогне над 2 300 000 деца в 42 страни чрез образование в извънредни ситуации

вторник, 5 Април, 2016 - 13:59

Днес Европейската комисия обяви хуманитарна помощ на стойност 52 млн. евро, насочена специално към образователни проекти за деца в извънредни ситуации през 2016 г., съобщава Рапид.

Днес Европейската комисия обяви хуманитарна помощ на стойност 52 млн. евро, насочена специално към образователни проекти за деца в извънредни ситуации през 2016 г. Пакетът е в резултат на ангажимента, поет по-рано от Комисията, да отдели на образованието 4 % от своя бюджет за хуманитарна помощ.

Финансирането ще подпомогне над 2 300 000 деца в 42 държави по целия свят и ще бъде насочено към регионите, в които децата са изложени на по-голям риск да не ходят на училище или да прекъснат образованието си: Близкия изток (особено Сирия и Ирак), Източна, Централна и Западна Африка, Азия, Украйна, Централна Америка и Колумбия.

„Днес изпълняваме и преизпълняваме нашия ангажимент да увеличим четворно подкрепата за образованието в извънредни ситуации от 1 % на 4 % от бюджета за хуманитарна помощ, т.е. от 11 млн. евро през 2015 г. на 52 млн. евро през 2016 г. Сегашната инвестиция в образованието на децата, намиращи се в зони на конфликти и други извънредни ситуации, е инвестиция срещу риска от загубата на едно цяло поколение и инвестиция в бъдещето. Горд съм, че Европейският съюз става лидер в тази област. Също така поздравявам Европейския парламент за успешните му усилия за осигуряване на допълнително финансиране от ЕС за тази дейност и за непрекъснатата му подкрепа. Призовавам всички хуманитарни донори да последват нашия пример“, заяви европейският комисар по въпросите на хуманитарната помощ и управлението при кризи Христос Стилианидис.

Днешното финансиране ще подпомогне достъпа до образование в извънредни ситуации, включително обучение относно риска от мини, преподаване на необходими за живота умения и професионално обучение, развлекателни дейности и психосоциална подкрепа. Освен това на децата ще бъдат предоставени училищни материали и ще бъдат създадени нови учебни заведения. Учителите, родителите и полагащите грижи лица също ще могат да се възползват от обучение.

Помощта ще се разпределя с посредничеството на неправителствени организации (НПО), агенции на ООН и международни организации. Например УНИЦЕФ ще подобри качеството на учебната среда на децата в Алепо, Сирия, като предостави слънчеви панели в училищата, в които често има прекъсвания на електрозахранването. Сирийските деца ще имат достъп до цифрови ресурси в училищата чрез евтини компютри и таблети. В Етиопия организацията „Спасете децата“ ще подобри достъпа до качествено образование за децата в бежанските лагери чрез осигуряване на обучение на учителите и чрез обновяване на училищата или създаване на нови безопасни учебни помещения.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.