Вие сте тук

Кристалина Георгиева пред "Велт ам Зонтаг": Важно е да помним своя произход

понеделник, 21 Март, 2016 - 10:56

"Именно в трудни времена, в които не знаем какво ни очаква, е важно да знаем своя произход," коментира Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор "Бюджет и човешки ресурси" пред водещия немски седмичник "Велт ам Зонтаг". "Аз съм българка. Цветовете, музиката, танците — всичко това е част от моята идентичност. Но аз съм също гражданка на света. Живяла съм на няколко континента. Където и да съм била, винаги съм носила със себе си българските традиции и обичаи", съобщават от ЕК

Пред Велт ам Зонтаг Кристалина Георгиева признава още, че където и да се намира, винаги носи своята носия със себе си. "Освен във Фиджи, тя винаги е била с мен. Днес не съм облечена с носия. Но пък върху моята рокля има една българска бродерия."

В интервюто Кристалина Георгиева описва танцуването на народни танци като традиция, която създава чувство на принадлежност и дава сила, особено в трудни времена. За да усети тази сила, тя кани своя събеседник, журналиста Андре Таубе, да се хвани на традиционното хоро, което тя организира в рамките на българските дни в Европейската комисия навръх 1-ви март и в навечерието на Националния празник 3-ти март. Всички читатели на вестника са добре дошли и на Голямото хоро, което предстои на централния площад в Брюксел "Гранд плас" в средата на м. април.

Друга българска традиция, които заместник-председателят на Европейската комисия представя пред читателите на "Велт ам Зонтаг", е мартеницата. "Вържете я на ръката си и ще бъдете здрав цялата година. Трябва обаче да я носите, докато видите първия щъркел, първата лястовица или първото разцъфнало дърво," заръчва тя на кореспондента на изданието.

С журналиста Андре Таубе г-жа Георгиева разговаря още за това колко е важно да има жени на ръководни позиции, тъй като те "внасят различни гледни точки в сравнение с мъжете" и "създават разбирателство." Кристалина Георгиева дава примера с Руанда, където президентът Пол Кагаме назначава много жени на ръководни позиции, защото иска да излекува раните от ужасяващия геноцид през 1994 г.

Друга ключова тема в интервюто е нуждата от единство между страните членки на ЕС за справяне с кризата с бежанците. 

"Намаляването на средствата, предоставяни по линия на регионалните и структурните фондове, би застрашило единството в Европа. Не би било особено разумно да подкопаваме единството. ЕС не инвестира пари в структурно слаби райони от чиста благотворителност, а за да постигне икономически растеж и отваряне на нови пазари," коментира Кристалина Георгиева.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.