Вие сте тук

ЕК предлага нов Инструмент за спешна помощ с цел по-бързи ответни действия при кризи в ЕС

сряда, 2 Март, 2016 - 18:35

Кризата с бежанците продължава да поставя под натиск много държави — членки на ЕС, поради което Комисията предлага по-бърз начин за оказване на помощ за справяне с мащабните хуманитарни кризи в ЕС, съобщава Рапид.

Европейската комисия предложи днес Инструмент за спешна помощ, който ще бъде използван в рамките на Европейския съюз за предприемането на по-бързи и по-целенасочени ответни действия при мащабни кризи, включително оказването на помощ на държавите членки да се справят с огромен брой бежанци.

Инициативата се подема в момент, когато кризата с бежанците достигна безпрецедентни мащаби и е необходимо незабавно да се окаже спешна помощ на няколко държави членки, на чиято територия има огромен брой бежанци.  

Още от началото Комисията пое ангажимент да оказва подкрепа на държавите членки чрез всички възможни средства и предложението е пряко следствие от заседанието на Европейския съвет на 18 и 19 февруари, на което правителствата призоваха Комисията да разгърне капацитета за предоставянето на спешна помощ на територията на ЕС.

Европейският комисар по въпросите на хуманитарната помощ и управлението при кризи Христос Стилианидис заяви: „С настоящото предложение ще можем да предоставяме много по-бързо, отколкото преди, спешна помощ при кризи на територията на Европейския съюз. Точно в този момент няма съмнение, че подобно решение е изключително необходимо, за да се помогне на бежанците. Не трябва да се губи време, нужно е да се използват всички възможни средства, за да се предотвратят хуманитарни страдания на собствената ни територия. Чрез днешното предложение ще бъдат осигурени 700 милиона евро за предоставянето на помощ там, където нуждата от такава е най-голяма. Понастоящем се обръщам към европейските правителства и Европейския парламент с призив да подкрепят бързо предложението.“

От новия инструмент могат да се възползват държавите членки, които не разполагат с достатъчно капацитет за предприемането на ответни действия при спешни и извънредни обстоятелства, като внезапния наплив на бежанци или други сериозни смущения. Предоставянето на спешна помощ ще се основава на член 122, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Помощта ще се предоставя по възможно най-бързия и най-широкообхватен начин — в дух на солидарност между държавите членки.

Спешната помощ ще се предоставя в тясна координация с държавите членки и организации, като агенциите на ООН, неправителствени организации и международни организации, и ще се изразява в осигуряването на стоки от първа необходимост, като храна, подслон и лекарства, за големия брой деца, жени и мъже, които пристигат в държавите от ЕС.

Комисията спешно ще предложи на Европейския парламент и на Съвета в качеството им на бюджетни органи коригиращ бюджет за 2016 г. за създаването на бюджетен ред за инструмента. Според прогнозите потребностите възлизат на 300 милиона евро за 2016 г., към които за 2017 г. и 2018 г. ще бъдат добавени по още 200 милиона евро.

Следователно няма да се взема финансиране от съществуващи програми за хуманитарна помощ извън ЕС. ЕС е решен да запази водещата си позиция в международните хуманитарни действия във връзка с кризата в Сирия в допълнение към други извънредни ситуации по света, при които предоставяната от ЕС хуманитарна помощ спасява животи.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.