Вие сте тук

Европейски държави затягат приема на бежанци

четвъртък, 25 Февруари, 2016 - 09:58

Австрия и държавите от така наречения Балкански маршрут на бежанците решиха на среща в австрийската столица Виена да затегнат правилата за прием на бежанци, за да не стигат те безпрепятствено до Централна Европа, предаде бТВ.

Според тях миграционният поток трябва да се ограничи от съображения за сигурност, както и заради предизвикателствата пред интеграцията на тези хора и липсата на ресурси.

В съвместна декларация четири държави членки на ЕС – Австрия, България, Словения и Хърватия, както и Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия, Черна гора и Македония, заявиха също, че правото на убежище не включва избор на „предпочитана страна“.

 

В документа се отправя призив за общи норми при критериите за прием и регистрация за хората с реалистични шансове да получат убежище.

Страните освен това се договориха да разположат полицейски сили в граничните зони, за да забавят потока от мигранти по така наречения Балкански маршрут и да разработят уеднаквени критерии за регистриране и депортиране на мигрантите.

След Австрия, която в петък въведе ежедневни квоти за допускане на мигранти на територията си, основните транзитни страни драстично затегнаха условията за преминаване, създавайки задръстване в Гърция, където са блокирани 12 хил. мигранти.

Вътрешният министър на Австрия – Йохана Микъл-Лайтнер, предупреди, че въпросът за спиране на вълната бежанци е „въпрос за оцеляване на Европейския съюз“.

Тя предупреди и че има риск от възход на национализма на европейската политическа сцена заради миграционната криза.

Микъл-Лайтнер разкритикува Германия заради политиката на отворени врати. „Германия трябва да реши какъв сигнал ще изпраща. От една страна, германците уверяват Гърция, че подкрепят политиката на отворените врати, а от друга, страна искат от Австрия да спре потока от мигрантите“, аргументира се Микъл-Лайтнер и призова Берлин да дефинира стратегията си за борба с миграционния поток.

Междувременно Гърция заплаши да блокира решенията на предстоящата среща на високо равнище на ЕС за мигрантската криза, ако страните членки не бъдат задължени да споделят бежанското бреме, предаде Асошиейтед прес.

Премиерът Алексис Ципрас предупреди, че отсега нататък Гърция "няма да дава одобрение за решения", ако европейските партньори не бъдат задължени да участват пропорционално в разпределянето и настаняването на бежанци.

Правителствен служител уточни, поискал да остане анонимен, заяви, че Ципрас има предвид конкретно срещата на високо равнище на 7 март.

Гръцкият премиер ще свика среща с лидерите на политическите партии, за да поиска подкрепата им за подобни действия.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.