Вие сте тук

Деца и възрастни даряват мартенички на евродепутати от другите европейски държави по инициатива на Мария Габриел

четвъртък, 25 Февруари, 2016 - 09:47

Зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел организира работилници на Баба Марта в градовете, в които има информационни центрове, за да пренесе духа на българската традиция в Европейския парламент. В инициативата за изработване на мартенички и картички за евродепутатите се включиха ученици, възрастни хора, сдружения на хора в неравностойно положение от градовете София, Благоевград, Русе, Бургас и Сливен.

Оплетени с наричане за здраве и късмет мартенички и пъстри пролетни картички изработихадеца от Дневния център за деца с онкохематологични заболявания в София, възпитаници на творческите школи към Центъра по изкуствата и  Младежкия дом в Благоевград, ученици от Професионалната гимназия по облекло в Русе и възрастни хора от Центъра за социална рехабилитация и интеграция в русенското село Щръклево, хора в неравностойно положение от сдружение „Социален център Бургас” и четвъртокласници от СОУ „Йордан Йовков” в Сливен.

„Мартениците за нас, българите, са изключителен символ на здраве и щастие, на мир и любов. С инициативатаискаме да пренесем тази наша символика и в Европейския парламент. Да дарим евродепутатите от другите европейски страни с белия цвят, в който втъкаваме чистотата и искреността на отношенията, и с червения, в който са топлотата на приятелството и взаимната обич.“, коментира Мария Габриел.

Следващата седмица тя ще изпрати на своите чуждестранни колеги в Европарламента българските послания, разказващи за символиката на носенето на мартеници като български народен обичай.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.