Вие сте тук

Европа искала военна операция в Либия

четвъртък, 18 Февруари, 2016 - 10:56

Установяване на проевропейско правителство в Либия и изпращане на нейна територия на военни от ЕС, които да се бият с трафикантите на хора – това предвиждат следващите етапи на операция „София”, поверителни документи за която публикува сайтът WikiLeaks, цитиран от бТВ.

Заради политическата ситуация в страната на този етап действията срещу каналджиите са само в открито море, като се предвижда в бъдеще влизане в либийските териториални води и по крайбрежието. Целта е да бъдат унищожени международните престъпни групи, които се занимават с трафика на хора, както и тяхната инфраструктура – в това число и корабите, използвани за пренос на мигранти към бреговете на Европа.

На фона на планираната операция, около 5000 бойци на „Ислямска държава” контролират части от либийското крайбрежие и в документите се посочва, че „заплахите за въоръжените сили трябва да бъдат взети под внимание, особено при качване на кораби, действия по сушата или при действия, свързани с негодни за плаване съдове”.

Според Wikileaks, планът за военна операция сериозно се различава от досегашните действия на ЕС, тъй като цели унищожаване на цивилна инфраструктура. Освен това, според либийски медии, на територията на страната вече са пристигнали американски, британски и френски спецчасти. Смята се, че Лондон и Рим са най-големите поддръжници на военна операция срещу трафикантите в Либия.

Международни правозащитни организации неколкократно са предупреждавали, че животите на мигрантите не бива да бъдат излагани на риск. В изтеклите документи се говори за „европейска информационна стратегия”, която да улесни „управлението на (обществените) очаквания”, като освен това се посочва необходимостта ударите да бъдат така проведени, че да не дестабилизират политически Либия.

Като цяло в отчета се посочват общо три маршрута. Най-ненатоварен се оказва западния маршрут през Испания. По него са минали едва 3209 мигранти, главно от северозападната част на Африка.

Следващият маршрут е централният средиземноморски от Либия към Италия и през него миналата година са 154 725 мигранти, което е увеличение едва с 9 процента в сравнение с 2014 година. Техният брой представлява 16% от общия бежански поток. Слабото повишаване на мигрантския поток по това трасе се обяснява с предприетите мерки от Египет, който спря наплива на бежанци, главно сирийци, към съседна Либия и оттам към Европа.

Съответно за тях източният маршрут през Егейско море се е оказал по-удобен, той е и по-къс и по-безопасен. Там се регистрира увеличение с цели 1664 процента, като общият брой влезли през Гърция е 771 237.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.