Вие сте тук

Мария Габриел награди с пътуване до Брюксел четиринадесет от участниците в седмия национален ученически конкурс

понеделник, 15 Февруари, 2016 - 10:06

На тържествена церемония в Дома на Европа в столицата, зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел връчи наградите на победителите в седмия национален ученически конкурс, който тази година беше посветен на миграцията. В творческото съревнование премериха знания 140 ученика от цялата страна въпреки трудността на темата.

Мария Габриел отличи общо 14 участника в двете възрастови категории с голямата награда посещение на Европейския парламент в Брюксел. Други 17 спечелиха поощрителна награда, която е посещение на Народното събрание.

В тазгодишното издание на конкурса, творбите на учениците бяха оценявани от авторитетно жури с членове г-жа Габриел, Радослав Стаменков-ръководител на Мисията на Международната организация по миграция в България, проф. д-р Анна Кръстева-директор на Центъра за европейски бежански, миграционни и етнически изследвания, Надя Барух – директор и главен редактор на националното издателство за образование и наука към МОН „Аз Буки”  и доц. д-р Николай Попов от катедра „Международно право и международни отношения” в Югозападен университет „Неофит Рилски”.

В първата категория участници 8-9 клас, които писаха есе на тема „Лицата на миграцията”, посещение на Европейския парламент спечелиха: Иван-Асен Крачунов от ГПЧЕ „Христо Ботев“- Кърджали, Ралица Жекова от ПМГ „Добри Чинтулов“- Сливен, Симона Чакърова от ОУ „Братя Миладинови“- Гоце Делчев, Станислава Стефанова от Гимназия „Пейо Яворов“- Петрич, Мария-Луиза Дурева от СОУ „Георги Бенковски“ - Тетевен, Йоана Симеонова от  Национална Априловска гимназия - Габрово, Даная Данева от МГ„Баба Тонка“ - Русе и Магдалена Виденова от ОУ “Св. Климент Охридски”- Бургас. С поощрителна награда бяха отличени Яна Велева от ПМГ „Яне Сандански“- Гоце Делчев, Боряна Илиева, Ина Манафова и Елина Терзиева от СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“- Разлог, Анна Дечева от МГ „Баба Тонка” –Русе, Ивет Йотова от ПМГ „Акад.проф.д-р Асен Златаров“- Ботевград, Цвети-Слава Асенова от СОУ „Христо Ботев“ - Враца, Галена Здравкова от СОУ „Христо Ботев”- Кубрат, Людмила Маркова от ГПЧЕ „Иван Вазов"- Смолян, Мартина Тодорова от Професионална гимназия по туризъм - Русе и Калоян Киров от ПМГ „Сергей П. Корольов” –Благоевград.

Учениците 10-12 клас изработваха мултимедийна презентация на тема „Миграцията към Европа: можем ли да превърнем предизвикателствата във възможности?”. Пътуване до Брюксел спечелиха: Аделина Фендрина от ПМГ „Добри Чинтулов“ – Сливен, Даниел Митев от ПГПТ „Атанас Цонев Буров“ – Русе, Мариана Енчева от СОУ „Христо Смирненски“ - Стара Загора, Кристина Куколева от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“-Благоевград, Десислава Хаджийска от СОУ „Васил Левски”–Троян и Йоана Димитрова от ПГСУАУ„Атанас Буров” –Силистра. Шестима от участниците бяха отличени с поощрителна награда и това са: Карина Коршумова и Владислава Димитрова от Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев“ – Гоце Делчев, Георги Митев от ПМГ в Ловеч, Мелиса Радославова от СОУ „Христо Ботев” -  Кубрат, Георги Гутев от СОУ „Димитър Благоев“ – Свищов и Давид Иванов от ГПЧЕ „Петър Богдан“ – Монтана.

Мария Габриел приветства участниците в тазгодишния конкурс, споделяйки впечатленията си от техните творби.

„Голямо постижение е смелостта на учениците да дадат отговори на предизвикателствата, свързани с миграцията, да дадат идеи за решения и потърсят онези човешки добродетели, които позволяват да защитаваме европейската и българската ни идентичност. Техните разсъждения отразяват сериозните въпроси, които дискутираме и в Европейския парламент. Те критикуват, съветват, подкрепят, отправят послания за солидарност. Включвайки се в конкурса, учениците показаха колко е важна повишената информираност по темата за миграцията – само познавайки нейните измерения и специфики, можем да имаме обективно мнение.“, заяви Мария Габриел.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.